Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Al Arabiya հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Ուկրաինայում և Իրանի շուրջ հակամարտությունները կարող են դադարեցվել արդեն ընթացիկ տարում, հաղորդում է БЕЛТА գործակալությունը։
Պատասխանելով խաղաղության հեռանկարների մասին հարցին՝ Լուկաշենկոն նշել է, որ ներկայ պատերազմները պայմանավորված են «մարդկային գործոնով», այլ ոչ թե անխուսափելի հանգամանքներով, և քաղաքական կամքի առկայության դեպքում դրանք կարելի է կանգնեցնել։
«Ամեն ինչ կախված է բառացիորեն մի քանի հոգու ցանկությունից։ Եթե նման ցանկություն լինի, ապա այս պատերազմները հաստատ կարելի է ավարտել այս տարի։ Եվ նույնիսկ Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի հակամարտությունը կարելի է ավարտել այս տարի»,- ասել է նա։
Առանձնահատուկ նա արտահայտվել է Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի մասին՝ այն կապելով առաջին հերթին Իսրայելի և Իրանի միջև լարվածության, այլ ոչ թե ուղղակիորեն ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև եղած հարաբերությունների հետ, ինչպես դա հաճախ նկարագրվում է։
«Այնտեղ պատերազմը դադարեցնելուց բացի այլ տարբերակներ չկան։ Եվ այն այս տարի կդադարեցվի։ Ես հուսով եմ, որ նույնիսկ մոտ ժամանակներս»,- հայտարարել է Լուկաշենկոն։
Նրա խոսքով՝ լարվածության հնարավոր թուլացման գործում վճռորոշ դեր կարող է խաղալ ԱՄՆ ղեկավարությունը, ում դիրքորոշումից «շատ բան է կախված»։
Լուկաշենկոն նաև նշել է, որ հանգամանքները, իր կարծիքով, Վաշինգտոնին դրդում են նվազեցնել Իրանի վրա գործադրվող ռազմական ճնշումը, իսկ Իսրայելին առնչվող հետագա իրավիճակը մեծապես կախված կլինի ամերիկյան դիրքորոշումից։
Եզրափակելով՝ նա վստահություն է հայտնել, որ երկու հակամարտություններն էլ կարող են դադարեցվել տարվա ընթացքում։

Президент Беларуси Александр Лукашенко заявил в интервью телеканалу Al Arabiya, что конфликты в Украине и вокруг Ирана могут быть прекращены уже в текущем году, передаёт агентство БЕЛТА.
Отвечая на вопрос о перспективах мира, Лукашенко отметил, что нынешние войны обусловлены «человеческим фактором», а не неизбежными обстоятельствами, и при наличии политической воли их можно остановить.
«Все зависит от желания буквально нескольких человек. Если такое желание будет, то эти войны можно закончить в этом году точно. И даже конфликт России и Украины можно в этом году закончить», — сказал он.
Отдельно он высказался о ситуации на Ближнем Востоке, связав её прежде всего с напряжённостью между Израилем и Ираном, а не напрямую между США и Ираном, как это часто описывается.
«Там нет вариантов, кроме как прекратить войну. И она в этом году будет прекращена. Я надеюсь, что даже в ближайшее время», — заявил Лукашенко.
По его словам, ключевую роль в возможной деэскалации может сыграть руководство США, от позиции которого «многое зависит».
Лукашенко также отметил, что обстоятельства, по его мнению, подталкивают Вашингтон к снижению военного давления на Иран, а дальнейшая ситуация с Израилем во многом будет зависеть от американской позиции.