Իրանը պատրաստ է անվտանգության ոլորտում համաձայնագրեր կնքել Պարսից ծոցի տարածաշրջանի երկրների հետ։ Այս մասին Բաքվում ընթացող Իսլամական համագործակցության կազմակերպության անդամ պետությունների Խորհրդարանական միության համաժողովի նիստում հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆը։
«Իրանը, հատուկ հետաքրքրություն ունենալով մուսուլմանական երկրների, հատկապես՝ [Մերձավոր Արևելքի] տարածաշրջանի և, մասնավորապես, Պարսից ծոցի պետությունների նկատմամբ, հայտարարում է, որ պատրաստ է [այդ երկրների հետ] անվտանգության ոլորտի համաձայնագրեր կնքել, որոնք կամրապնդվեն կայուն տնտեսական համագործակցությամբ։ Սա թույլ կտա պաշտպանել նրանց ընդհանուր թշնամիներից և նրանց տարածքներն անվտանգ դարձնել բոլոր ներդրողների համար», — նրա խոսքերը մեջբերում է իրանական Tasnim գործակալությունը։
Ղալիբաֆն ընդգծել է, որ մուսուլմանական աշխարհի ապագան պետք է կառուցվի «ոչ թե կործանարար մրցակցության, այլ համագործակցության ու տնտեսական ինտեգրման», ինչպես նաև «անընդհատ քաղաքական երկխոսության» հիման վրա։
Նա նաև հիշեցրել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը նախկինի պես պնդում է Մերձավոր Արևելքի երկրներից բոլոր օտարերկրյա ուժերի դուրսբերման անհրաժեշտությունը։

Iran is ready to sign security agreements with other Persian Gulf states. Iranian parliament speaker Mohammad Bagher Ghalibaf announced this at the 20th Session of the Conference of the Parliamentary Union of the Organization of Islamic Cooperation (PUIC) Member States, in the Azerbaijani capital of Baku.
“Iran, having a special interest in Muslim countries, especially the [Middle East] region and, in particular, the Persian Gulf states, declares its readiness to sign security agreements [with these countries], which will be strengthened by stable economic cooperation. This will enable protecting them from shared enemies and making their territories safe for all investors,” Ghalibaf said, Tasnim News Agency reports.
He added that the future of the Muslim world should be built “not on destructive competition, but on cooperation and economic integration,” as well as “continuous political dialogue.”
Also, the Iranian parliament speaker recalled that the Islamic Republic, as before, insists on the need to withdraw all foreign forces from the countries of the Middle East.