Այսօր Ֆաբրիցիո Ձարկոնեն ստանձնում է Հայաստանում Համաշխարհային բանկի խմբի երկրի ղեկավարի պաշտոնը՝ միավորելով երկրում Համաշխարհային բանկի խմբի կառույցների ղեկավարությունը՝ Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածների առաջնահերթություններին առավել համապարփակ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։
Ինչու է սա կարևոր. Միասնական ղեկավարման նոր ձևաչափը կուժեղացնի Համաշխարհային բանկի խմբի կարողությունը՝ առավել համակարգված կերպով աջակցելու Հայաստանի զարգացման առաջնահերթություններին՝ համադրելով պետական և մասնավոր հատվածներին ուղղված իր ֆինանսական ու խորհրդատվական հնարավորությունները։ Գործընկերների համար սա հնարավորություն է ստեղծում Համաշխարհային բանկի խմբի ամբողջ գործիքակազմից օգտվելու համար՝ ներառյալ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի (ՎԶՄԲ), Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) և Ներդրումների երաշխավորման բազմակողմ գործակալության (MIGA) ֆինանսական և խորհրդատվական ծառայությունները։
Հայաստանում Համաշխարհային բանկի խումբն իրականացնում է իր հնգամյա Երկրի հետ գործընկերության շրջանակը (2025-2029), որի հիմնական ուղղություններն են ավելի շատ և ավելի որակյալ աշխատատեղերի ստեղծումը, մարդկային կապիտալի զարգացումը և տնտեսական, բնապահպանական ու սոցիալական ցնցումների նկատմամբ երկրի դիմակայունության ամրապնդումը։ Պետական և մասնավոր հատվածների հետ համատեղ աշխատանքի միջոցով Համաշխարհային բանկի խումբն աջակցում է Հայաստանի ջանքերին՝ խթանելու կայուն տնտեսական աճը, ընդլայնելու մասնավոր ներդրումները և ստեղծելու ավելի լայն հնարավորություններ երկրի քաղաքացիների համար։
Ֆաբրիցիո Ձարկոնեն միջազգային զարգացման ոլորտում ունի ավելի քան երկու տասնամյակի փորձ։ Նախքան 2025 թվականին Հայաստանում նշանակվելը Ձարկոնեն եղել է Թաիլանդում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի ղեկավար։ Մինչ այդ նա ղեկավարել է բանկի գրասենյակները Բուլղարիայում, Չեխիայում և Սլովակիայում՝ կառավարելով լայնածավալ տեխնիկական աջակցման ծրագրեր։ Նա նաև ղեկավարել է Կոստա Ռիկայի և Սալվադորի գրասենյակները՝ համակարգելով վարկային և խորհրդատվական ծրագրերը։ Կարիերայի ավելի վաղ փուլում Ձարկոնեն աշխատել է Մերձավոր Արևելքում՝ համակարգելով բյուջետային աջակցության կարևոր ծրագրեր Արևմտյան Ափում և Գազայի գոտում։ Նա ունի Իսպանիայի Բիզնեսի կառավարման բարձրագույն բիզնես դպրոցի (Escuela Superior de Administración y Dirección de Empresas (ESADE)) կողմից մենեջմենթի գիտությունների դոկտորի կոչում, ինչպես նաև Եվրոպական տնտեսագիտության և իրավունքի մագիստրոսի աստիճան:
Հայաստանում Համաշխարհային բանկի խմբի մասին թվերով․
• 1992 թվականին Համաշխարհային բանկին անդամակցելուց ի վեր Հայաստանը ստացել է ավելի քան 2.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում՝ ենթակառուցվածքների, կրթության, առողջապահության, սոցիալական պաշտպանության և պետական կառավարման արդիականացման ծրագրերի իրականացման համար։
• 1995 թվականին Միջազգային ֆինանսական կորպորացիային (ՄՖԿ) անդամակցելուց ի վեր Հայաստանը օգտվել է ավելի քան 2 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ՄՖԿ-ի ներդրումներից, ներառյալ համաֆինանսավորումը, որոնք նպաստել են տնտեսության վերափոխմանը՝ ներդրումային միջավայրի բարելավման, ենթակառուցվածքների զարգացման և միկրո, փոքր ու միջին ձեռնարկությունների համար ֆինանսավորման հասանելիության ընդլայնման միջոցով։
• 1995 թվականին Ներդրումների երաշխավորման բազմակողմ գործակալությանն (ՆԵԲԳ) անդամակցելուց ի վեր Հայաստանը օգտվել է ՆԵԲԳ-ն երաշխիքներից, որոնք խթանում են մասնավոր ներդրումները ռազմավարական ենթակառուցվածքներում։ ՆԵԲԳ-ն ընթացիկ պորտֆելը ներառում է 39.2 միլիոն ԱՄՆ դոլարի երաշխիք` Երևանի համակցված ցիկլով գազային էլեկտրակայանի նախագծում «ԱրմՓաուեր» ՓԲԸ-ի բաժնային ներդրումների համար։
Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակը ունի նորանշանակ ղեկավար
Ֆաբրիցիո Զարկոնեն Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնը կստանձնի 2025 թ. հուլիսի 1-ից։

Сегодня Фабрицио Дзарконе вступает в должность главы Группы Всемирного банка в Армении, объединяя руководство структурами Группы ВБ в стране с целью оказания более комплексной поддержки приоритетам государственного и частного секторов Армении.
Почему это важно?
Новый формат единого руководства усилит способность Группы Всемирного банка более скоординированно поддерживать приоритеты развития Армении, объединяя свои финансовые и консультационные возможности, направленные на государственный и частный секторы. Для партнеров это создает возможность пользоваться всем инструментарием Группы Всемирного банка, включая финансовые и консультационные услуги Международного банка реконструкции и развития (МБРР), Международной финансовой корпорации (IFC) и Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций (MIGA).
В Армении Группа Всемирного банка реализует свою пятилетнюю Рамочную программу партнерства со страной (2025–2029), основными направлениями которой являются создание большего числа и более качественных рабочих мест, развитие человеческого капитала и укрепление устойчивости страны к экономическим, экологическим и социальным потрясениям. Посредством совместной работы с государственным и частным секторами Группа ВБ поддерживает усилия Армении по стимулированию устойчивого экономического роста, расширению частных инвестиций и созданию более широких возможностей для граждан страны.
Фабрицио Дзарконе имеет более чем двадцатилетний опыт работы в сфере международного развития. До назначения в Армению в 2025 году он был главой представительства ВБ в Таиланде. До этого он возглавлял офисы банка в Болгарии, Чехии и Словакии, управляя масштабными программами технической помощи. Он также руководил офисами в Коста-Рике и Сальвадоре, координируя кредитные и консультационные программы. На более раннем этапе карьеры Дзарконе работал на Ближнем Востоке, координируя важные программы бюджетной поддержки на Западном берегу и в секторе Газа. Он имеет степень доктора наук в области менеджмента, присужденную Высшей школой делового администрирования Испании (Escuela Superior de Administración y Dirección de Empresas (ESADE), а также степень магистра по европейской экономике и праву.
Группа Всемирного банка в Армении в цифрах:
• С момента вступления в Всемирный банк в 1992 году Армения получила более 2,5 млрд долларов США финансирования для реализации программ в области инфраструктур, образования, здравоохранения, социальной защиты и модернизации государственного управления.
• С момента вступления в Международную финансовую корпорацию в 1995 году Армения воспользовалась инвестициями МФК на сумму более 2 млрд долларов США, включая софинансирование, которые способствовали трансформации экономики через улучшение инвестиционной среды, развитие инфраструктуры и расширение доступа к финансированию для микро-, малых и средних предприятий.
• С момента вступления в Многостороннее агентство по гарантиям инвестиций в 1995 году Армения воспользовалась его гарантиями, которые стимулируют частные инвестиции в стратегическую инфраструктуру. Текущий портфель Многостороннего агентства по гарантиям инвестиций включает гарантию на сумму 39,2 млн долларов США для долевых инвестиций ЗАО «АрмПауэр» в проект Ереванской газотурбинной электростанции комбинированного цикла.
Фабрицио Дзарконе вступит в должность главы представительства Всемирного банка в Армении с 1 июля 2025 года.