Financial Times-ի հաղորդմամբ՝ Volkswagen կոնցեռնը կարող է դիտարկել իր Lamborghini և Ducati բրենդների վաճառքը՝ ծախսերի կրճատմանն ուղղված վերակառուցման շրջանակում։
Պարբերականի տվյալներով՝ խորհրդատուները Volkswagen-ի ղեկավարությանը խորհուրդ են տալիս մտածել այս քայլի մասին՝ Everllence ընկերության, որը զբաղվում է նավային շարժիչների արտադրությամբ, վերահսկիչ բաժնեմասի հաջող վաճառքից հետո։ Գործարքի արդյունքում ստացվել է ավելի շատ միջոց, քան ի սկզբանե սպասվում էր։ Դրանք կարող են ուղղվել վերակառուցման լայնածավալ ծրագրին և դառնալ ներդրում ապագայի համար։
Volkswagen-ում Ducati մոտոցիկլետային ապրանքանիշի վաճառքի գաղափարը քննարկել էին նաև տասը տարի առաջ, երբ կոնցեռնը բախվել էր խոշոր վնասների՝ «դիզելգեյթի» պատճառով։ Ինչ վերաբերում է Lamborghini-ին, ապա այն երկար ժամանակ համարվել է կոնցեռնի ամենաթանկարժեք բրենդներից մեկը։ 2025 թվականին սուպերքարեր արտադրող իտալական այդ ապրանքանիշը վաստակել է 888 մլն դոլար։
Volkswagen-ը չի մեկնաբանում այս տեղեկությունը։ Financial Times-ի հարցմանը մասնակցած վերլուծաբանները կարծում են, որ Volkswagen-ը դժվար թե հրաժարվի այն բրենդներից, որոնք կայուն կերպով բարձր շահույթ են բերում։

Концерн Volkswagen может рассматривать продажу своих брендов Lamborghini и Ducati в рамках реструктуризации, направленной на сокращение расходов, сообщает Financial Times.
По его данным, консультанты советуют руководству Volkswagen задуматься об этом шаге после успешной продажи контрольного пакета акций компании Everllence, занимающейся производством судовых двигателей. В результате сделки было выручено больше средств, чем ожидалось изначально. Они могут пойти на масштабную программу реструктуризации и стать инвестициями в будущее.
В Volkswagen рассматривали идею продажи мотоциклетной марки Ducati и десять лет назад, когда концерн столкнулся с крупными убытками из-за «дизельгейта». Что касается Lamborghini, то она долгое время считалась одним из самых ценных брендов концерна. В 2025 году итальянская марка, выпускающая суперкары, заработала $888 млн.
Volkswagen эту информацию не комментирует. Аналитики, опрошенные Financial Times, считают, что Volkswagen вряд ли расстанется с брендами, которые стабильно приносят высокую прибыль.