Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի կապակցությամբ ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին:
Նախագահ Խաչատուրյանը շնորհավորել է Դեյվիդ Ալենին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ազգային տոնի՝ Անկախության 250-ամյակի առթիվ՝ խնդրելով իր բարեմաղթանքները փոխանցել ԱՄՆ ղեկավարությանը և բարեկամ ամերիկացի ժողովրդին։«Շնորհավորում եմ ձեզ Անկախության օրվա կապակցությամբ։ Մաղթում եմ խաղաղություն, բարօրություն և նորանոր նախաձեռնություններ՝ հանուն մարդկության զարգացման և ժողովուրդների բարեկեցության»,- ասել է Հանրապետության նախագահը։
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը բարձր է գնահատում Միացյալ Նահանգների հետ ձևավորված գործընկերությունը, որը վերջին տարիներին հետևողականորեն ընդլայնվում է՝ ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ ոլորտներ։
Դեյվիդ Ալենը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այստեղ լինել։ Անկեղծ շնորհակալություն եմ հայտնում շնորհավորանքի և ջերմ խոսքերի համար։ Դրանք մեզ համար մեծ նշանակություն ունեն, հատկապես երբ հնչում են վստահելի ընկերոջ և գործընկերոջ կողմից։ Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր բարեմաղթանքներն ու մեր միջև ձևավորված սերտ համագործակցությունը։
Երախտապարտ ենք Հայաստանի ժողովրդին, կառավարությանը համագործակցության համար: Բոլոր այն մարդկանց, որոնց հետ աշխատում ենք ընդունում ենք ոչ միայն որպես գործընկերների, այլև իսկական բարեկամների։
Անցած տարիների ընթացքում մենք միասին իրապես մեծ և արդյունավետ աշխատանք ենք իրականացրել»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ առաջիկայում ևս կշարունակեն նույն ոգով զարգացնել համագործակցությունը՝ ի նպաստ երկու երկրների և ժողովուրդների։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների օրակարգային հարցերը։ Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ երկու երկրների համագործակցությունը շարունակում է դինամիկ զարգանալ՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների, փոխադարձ վստահության և երկարաժամկետ գործընկերության վրա։ Կարևորվել է համատեղ նախաձեռնությունների և ծրագրերի հետևողական իրականացումը՝ ուղղված Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը, ինստիտուցիոնալ կարողությունների ամրապնդմանը և բարեփոխումների առաջմղմանը։
Զրուցակիցները հատուկ անդրադարձ են կատարել TRIPP ծրագրին՝ ընդգծելով դրա կարևոր նշանակությունը Հայաստանի ենթակառուցվածքների արդիականացման, տնտեսական կապերի խորացման և ներդրումային միջավայրի զարգացման տեսանկյունից։ Նշվել է, որ նման նախաձեռնությունները նպաստում են Հայաստանի մրցունակության բարձրացմանը և նոր հնարավորությունների ստեղծմանը։
Հանդիպման ընթացքում բարձր է գնահատվել Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցությունը Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացմանն ու զարգացմանը, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը, արդյունավետ պետական կառավարման և բարեփոխումների գործընթացին։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ Հանրապետության նախագահը կարևորել է Միացյալ Նահանգների դերակատարությունը Հարավային Կովկասում կայունության և տևական խաղաղության հաստատման գործում։ Այս համատեքստում ընդգծվել է նաև 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի ձեռք բերված համաձայնությունների և պայմանավորվածությունների նշանակությունը՝ որպես տարածաշրջանում խաղաղության և համագործակցության ամրապնդման կարևոր հիմք։
Զրույցի ընթացքում կարևորվել է նաև բարձր տեխնոլոգիաների, տնտեսության, էներգետիկայի, կրթության և նորարարության, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության շարունակական ընդլայնումը։ Երկուստեք վերահաստատվել է պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությունը՝ ի շահ երկու երկրների ժողովուրդների և տարածաշրջանային խաղաղության ու բարօրության։

Поздравляю с Днем независимости. Желаю мира, благополучия и новых инициатив во имя развития человечества и благосостояния народов. Об этом заявил на встрече с временным поверенным в делах США в Армении Дэвидом Алленом по случаю 250-летия независимости Соединенных Штатов Америки президент Армении Ваагн Хачатурян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента республики, в ходе встречи Хачатурян отметил, что Республика Армения высоко ценит сложившееся партнерство с Соединенными Штатами, которое в последние годы последовательно расширяется, охватывая множество сфер, представляющих взаимный интерес.
ДВ свою очередь, Аллен поблагодарил за прием. «Для меня большая честь быть здесь сегодня. Искренне благодарю за поздравления и теплые слова. Они имеют для нас большое значение, особенно когда звучат со стороны надежного друга и партнера. Мы высоко ценим ваши добрые пожелания и сложившееся между нами тесное сотрудничество.
Мы благодарны народу Армении и правительству за сотрудничество. Всех тех людей, с которыми мы работаем, мы воспринимаем не только как партнеров, но и как настоящих друзей.
За прошедшие годы мы действительно проделали вместе большую и эффективную работу», - отметил он, добавив, что и в дальнейшем будут продолжать развивать сотрудничество в том же духе - во благо двух стран и народов.
В ходе встречи были обсуждены актуальные вопросы повестки армяно-американских отношений. Обе стороны с удовлетворением констатировали, что сотрудничество двух стран продолжает динамично развиваться, основываясь на демократических ценностях, взаимном доверии и долгосрочном партнерстве. Была подчеркнута важность последовательной реализации совместных инициатив и программ, направленных на экономическое развитие Армении, укрепление институционального потенциала и продвижение реформ.
Собеседники особо коснулись программы TRIPP, подчеркнув ее важное значение с точки зрения модернизации инфраструктур Армении, углубления экономических связей и развития инвестиционной среды. Было отмечено, что подобные инициативы способствуют повышению конкурентоспособности Армении и созданию новых возможностей.
В ходе встречи была высоко оценена продолжающаяся поддержка США становлению и развитию демократических институтов в Армении, укреплению верховенства закона, эффективного государственного управления и процесса реформ.
Касаясь региональных событий, президент Армении подчеркнул важность роли США в установлении стабильности и прочного мира на Южном Кавказе. В этом контексте также была подчеркнута значимость достигнутых 8 августа 2025 года соглашений и договоренностей как важной основы для укрепления мира и сотрудничества в регионе.
В ходе беседы была также подчеркнута важность дальнейшего расширения сотрудничества в сфере высоких технологий, экономики, энергетики, образования и инноваций, а также в других областях, представляющих взаимный интерес. Обе стороны вновь подтвердили готовность развивать армяно-американское стратегическое партнерство в интересах народов двух стран, а также регионального мира и благополучия.