Կոսովոյից զինծառայողների փոքր խումբ է ժամանել Իսրայել՝ Գազայի հատվածում Միջազգային կայունացման ուժերի (ISF) ստեղծման նախապատրաստական շրջանակում, հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի Խաղաղության խորհուրդը, որը ղեկավարում է տարածքի հետպատերազմյան կառավարման ուղղված ջանքերը։
Կոսովցի զինծառայողները միացել են Մարոկկոյից ժամանած զորախմբին, որը Իսրայել էր հասել անցյալ ամիս։
Ակնկալվում է, որ առաքելությանը կմասնակցեն նաև Ալբանիայի և Ղազախստանի զինվորականներ, սակայն Իսրայելին դեռևս անհրաժեշտ է ընդունել մի շարք իրավական և քաղաքական որոշումներ, որոնք պետք են նրանց անմիջապես Գազայում տեղակայելու համար։
Board of Peace-ը ներկայումս ստեղծում է լոգիստիկ կենտրոն Իսրայելի հարավում, որտեղ նախատեսվում է տեղակայել միջազգային ուժերի շտաբը։
Միևնույն ժամանակ, Գազայի հատվածի ներսում բազայի շինարարությունը դեռ չի սկսվել, իսկ առաքելության փաստացի տեղակայման ժամկետները դեռևս որոշված չեն։

Небольшая группа военнослужащих из Косово прибыла в Израиль в рамках подготовки к созданию Международных стабилизационных сил (ISF) в секторе Газа, сообщил Совет мира президента США Дональда Трампа, возглавляющий усилия по послевоенному управлению территорией.
Косовские военнослужащие присоединились к контингенту из Марокко, прибывшему в Израиль в прошлом месяце.
Ожидается, что в миссии также примут участие военные из Албании и Казахстана, однако Израилю ещё предстоит принять ряд юридических и политических решений, необходимых для их размещения непосредственно в Газе.
Board of Peace сейчас создаёт логистический центр на юге Израиля, где планируется разместить штаб международных сил.
При этом строительство базы внутри сектора Газа ещё не началось, а сроки фактического развертывания миссии пока не определены.