Ըստ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կանխատեսումների՝ 2026 թվականին ԱՄՆ պետական պարտքը կհասնի 40,7 տրիլիոն դոլարի, ինչը երկիրն այդ ցուցանիշով բացարձակ համաշխարհային առաջատար կդարձնի: Այդ գումարը գերազանցում է Չինաստանի, Ճապոնիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի համախառն պետական պարտքը՝ ակնառու կերպով ցուցադրելով ամերիկյան փոխառությունների մասշտաբները:
Ընդսմին, եթե պարտքը համեմատենք տնտեսության ծավալի հետ, իրավիճակն այլ տեսք է ստանում: ՀՆԱ-ի մոտ 126%-ի մակարդակում ԱՄՆ-ն այս ցուցանիշով զիջում է այնպիսի երկրների, ինչպիսիք են Ճապոնիան, Սինգապուրը, Իտալիան և Հունաստանը, գրում է Naked Science-ը:
Բացի դրանից, Միացյալ Նահանգներն ունի կարևոր առավելություն. դոլարը մնում է գլխավոր համաշխարհային պահուստային արժույթը, ինչն աջակցում է ամերիկյան արժույթով անվանական ակտիվների նկատմամբ բարձր գլոբալ պահանջարկին:
Պետական պարտքի հարաբերական մակարդակով բացարձակ առաջատար է մնում Ճապոնիան: Սպասվում է, որ 2026 թվականին նրա պարտքը կգերազանցի ՀՆԱ-ի 204%-ը: Թեև նման բարձր ցուցանիշը շատ երկրներում լուրջ մտահոգություններ կառաջացներ, Ճապոնիայի դեպքում իրավիճակը մեղմում են ներդրողների զարգացած Ներքին շուկան և ազգային ֆինանսական համակարգի առանձնահատկությունները, որոնք ազդում են նրա պարտավորությունների կայունության գնահատման վրա:
Ճապոնիային հաջորդում են Սինգապուրը, ինչպես նաև Սուդանը՝ ՀՆԱ-ի 169% ցուցանիշով, և Բահրեյնը՝ ՀՆԱ-ի 152%-ով:
Ընդ որում, «պարտք/ՀՆԱ» հարաբերակցությունն ինքնին չի արտացոլում համաշխարհային ֆինանսական շուկաների վստահության մակարդակը պետության նկատմամբ: Ներդրողները հաշվի են առնում նաև պետական ֆինանսների վիճակը, երկրի վարկանիշը, քաղաքական կայունությունը և ֆինանսավորման աղբյուրների հասանելիությունը:
Ուստի այնպիսի պետություններ, ինչպիսիք են Բոլիվիան (պետական պարտքը՝ ՀՆԱ-ի 103%-ը) կամ Մոզամբիկը (106%-ը), կարող են բախվել փոխառու միջոցների ներգրավման ավելի մեծ դժվարությունների, քան, օրինակ, Սինգապուրը՝ չնայած տնտեսության համեմատ նրա պետական պարտքի նշանակալիորեն ավելի բարձր մակարդակին:
Եվրոպական մի շարք առաջատար երկրներ շարունակում են ապրել բյուջեի խոշոր դեֆիցիտով և պետական պարտքի բարձր մակարդակով:
Այսպես, Հունաստանում և Իտալիայում պետական պարտքի ծավալը գերազանցում է ՀՆԱ-ի 135%-ը: Այնուամենայնիվ, բացարձակ արտահայտությամբ Իտալիայի պարտքը, որը կազմում է մոտ 3,8 տրիլիոն դոլար, մնում է ավելի փոքր, քան Ֆրանսիայինը և Մեծ Բրիտանիայինը, որտեղ պետական պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին հասնում է համապատասխանաբար 118%-ի և 104%-ի:
Իսպանիայում պետական պարտքը 2026 թվականին, ըստ կանխատեսումների, կկազմի 2,1 տրիլիոն դոլար կամ ՀՆԱ-ի մոտ 98%-ը, ինչը նշանակում է ավելի չափավոր պարտքային բեռ՝ եվրոպական մի շարք այլ խոշոր տնտեսությունների համեմատ:
Մինչդեռ Գերմանիան շարունակում է հավատարիմ մնալ սահմանադրության մեջ ամրագրված «պարտքային արգելակման» մեխանիզմին, որը սահմանափակում է բյուջեի կառուցվածքային պակասորդը: Դրա շնորհիվ Եվրոպայի խոշորագույն տնտեսությունը, ինչպես սպասվում է, կունենա մոտ 3,5 տրիլիոն դոլարի պետական պարտք՝ ավելի քիչ, քան Ֆրանսիայինը, Իտալիայինը և Մեծ Բրիտանիայինը:

According to forecasts by the International Monetary Fund, in 2026 the U.S. national debt will reach $40.7 trillion, making the country the undisputed global leader by this indicator. This amount exceeds the combined public debt of China, Japan, the United Kingdom, and France, clearly demonstrating the scale of American borrowing.
However, if debt is compared with the size of the economy, the situation looks different. At about 126% of GDP, the United States trails countries such as Japan, Singapore, Italy, and Greece by this measure, Naked Science reports.
In addition, the United States has an important advantage: the dollar remains the world’s main reserve currency, which supports strong global demand for assets denominated in U.S. currency.
The absolute leader in terms of the relative level of public debt remains Japan. In 2026, its debt is expected to exceed 204% of GDP. Although such a high figure would raise serious concerns in many countries, in Japan’s case the situation is mitigated by a developed domestic investor market and the specifics of the national financial system, which affect assessments of the sustainability of its debt obligations.
Following Japan are Singapore, as well as Sudan with 169% of GDP and Bahrain with 152% of GDP.
At the same time, the debt-to-GDP ratio by itself does not reflect the level of trust that global financial markets place in a country. Investors also take into account the state of public finances, the country’s credit rating, political stability, and access to sources of financing.
Therefore, countries such as Bolivia (public debt at 103% of GDP) or Mozambique (106% of GDP) may face greater difficulties in raising borrowed funds than, for example, Singapore, despite its significantly higher level of public debt relative to the size of its economy.
Several leading European countries continue to live with large budget deficits and high levels of public debt.
For example, in Greece and Italy the volume of public debt exceeds 135% of GDP. However, in absolute terms Italy’s debt, amounting to about $3.8 trillion, remains lower than that of France and the United Kingdom, where the ratio of public debt to GDP reaches 118% and 104%, respectively.
In Spain, public debt in 2026 is forecast to amount to $2.1 trillion, or about 98% of GDP, which indicates a more moderate debt burden compared with a number of other major European economies.
Meanwhile, Germany continues to adhere to the constitutionally enshrined mechanism of the so-called “debt brake,” which limits the structural budget deficit. Thanks to this, Europe’s largest economy is expected to have public debt of about $3.5 trillion—less than that of France, Italy, and the United Kingdom.