Ըստ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կանխատեսումների՝ 2026 թվականին ԱՄՆ պետական պարտքը կհասնի 40,7 տրիլիոն դոլարի, ինչը երկիրն այդ ցուցանիշով բացարձակ համաշխարհային առաջատար կդարձնի: Այդ գումարը գերազանցում է Չինաստանի, Ճապոնիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի համախառն պետական պարտքը՝ ակնառու կերպով ցուցադրելով ամերիկյան փոխառությունների մասշտաբները:
Ընդսմին, եթե պարտքը համեմատենք տնտեսության ծավալի հետ, իրավիճակն այլ տեսք է ստանում: ՀՆԱ-ի մոտ 126%-ի մակարդակում ԱՄՆ-ն այս ցուցանիշով զիջում է այնպիսի երկրների, ինչպիսիք են Ճապոնիան, Սինգապուրը, Իտալիան և Հունաստանը, գրում է Naked Science-ը:
Բացի դրանից, Միացյալ Նահանգներն ունի կարևոր առավելություն. դոլարը մնում է գլխավոր համաշխարհային պահուստային արժույթը, ինչն աջակցում է ամերիկյան արժույթով անվանական ակտիվների նկատմամբ բարձր գլոբալ պահանջարկին:
Պետական պարտքի հարաբերական մակարդակով բացարձակ առաջատար է մնում Ճապոնիան: Սպասվում է, որ 2026 թվականին նրա պարտքը կգերազանցի ՀՆԱ-ի 204%-ը: Թեև նման բարձր ցուցանիշը շատ երկրներում լուրջ մտահոգություններ կառաջացներ, Ճապոնիայի դեպքում իրավիճակը մեղմում են ներդրողների զարգացած Ներքին շուկան և ազգային ֆինանսական համակարգի առանձնահատկությունները, որոնք ազդում են նրա պարտավորությունների կայունության գնահատման վրա:
Ճապոնիային հաջորդում են Սինգապուրը, ինչպես նաև Սուդանը՝ ՀՆԱ-ի 169% ցուցանիշով, և Բահրեյնը՝ ՀՆԱ-ի 152%-ով:
Ընդ որում, «պարտք/ՀՆԱ» հարաբերակցությունն ինքնին չի արտացոլում համաշխարհային ֆինանսական շուկաների վստահության մակարդակը պետության նկատմամբ: Ներդրողները հաշվի են առնում նաև պետական ֆինանսների վիճակը, երկրի վարկանիշը, քաղաքական կայունությունը և ֆինանսավորման աղբյուրների հասանելիությունը:
Ուստի այնպիսի պետություններ, ինչպիսիք են Բոլիվիան (պետական պարտքը՝ ՀՆԱ-ի 103%-ը) կամ Մոզամբիկը (106%-ը), կարող են բախվել փոխառու միջոցների ներգրավման ավելի մեծ դժվարությունների, քան, օրինակ, Սինգապուրը՝ չնայած տնտեսության համեմատ նրա պետական պարտքի նշանակալիորեն ավելի բարձր մակարդակին:
Եվրոպական մի շարք առաջատար երկրներ շարունակում են ապրել բյուջեի խոշոր դեֆիցիտով և պետական պարտքի բարձր մակարդակով:
Այսպես, Հունաստանում և Իտալիայում պետական պարտքի ծավալը գերազանցում է ՀՆԱ-ի 135%-ը: Այնուամենայնիվ, բացարձակ արտահայտությամբ Իտալիայի պարտքը, որը կազմում է մոտ 3,8 տրիլիոն դոլար, մնում է ավելի փոքր, քան Ֆրանսիայինը և Մեծ Բրիտանիայինը, որտեղ պետական պարտքի հարաբերակցությունը ՀՆԱ-ին հասնում է համապատասխանաբար 118%-ի և 104%-ի:
Իսպանիայում պետական պարտքը 2026 թվականին, ըստ կանխատեսումների, կկազմի 2,1 տրիլիոն դոլար կամ ՀՆԱ-ի մոտ 98%-ը, ինչը նշանակում է ավելի չափավոր պարտքային բեռ՝ եվրոպական մի շարք այլ խոշոր տնտեսությունների համեմատ:
Մինչդեռ Գերմանիան շարունակում է հավատարիմ մնալ սահմանադրության մեջ ամրագրված «պարտքային արգելակման» մեխանիզմին, որը սահմանափակում է բյուջեի կառուցվածքային պակասորդը: Դրա շնորհիվ Եվրոպայի խոշորագույն տնտեսությունը, ինչպես սպասվում է, կունենա մոտ 3,5 տրիլիոն դոլարի պետական պարտք՝ ավելի քիչ, քան Ֆրանսիայինը, Իտալիայինը և Մեծ Բրիտանիայինը:

По прогнозам Международного валютного фонда, в 2026 году государственный долг США достигнет 40,7 триллиона долларов, что сделает страну безусловным мировым лидером по этому показателю. Эта сумма превышает совокупный государственный долг Китая, Японии, Великобритании и Франции, наглядно демонстрируя масштабы американских заимствований.
Однако, если сравнивать долг с размером экономики, ситуация выглядит иначе. При уровне около 126% ВВП США уступают по этому показателю таким странам, как Япония, Сингапур, Италия и Греция, сообщает Naked Science.
Кроме того, Соединённые Штаты обладают важным преимуществом: доллар остаётся главной мировой резервной валютой, что поддерживает высокий глобальный спрос на активы, номинированные в американской валюте.
Абсолютным лидером по относительному уровню государственного долга остаётся Япония. Ожидается, что в 2026 году её задолженность превысит 204% ВВП. Хотя столь высокий показатель во многих странах вызвал бы серьёзные опасения, в случае Японии ситуацию смягчают развитый внутренний рынок инвесторов и особенности национальной финансовой системы, которые влияют на оценку устойчивости её долговых обязательств.
Следом за Японией располагаются Сингапур, а также Судан с показателем 169% ВВП и Бахрейн — 152% ВВП.
При этом сам по себе коэффициент «долг к ВВП» не отражает уровень доверия мировых финансовых рынков к государству. Инвесторы также учитывают состояние государственных финансов, кредитный рейтинг страны, политическую стабильность и доступ к источникам финансирования.
Поэтому такие государства, как Боливия (государственный долг — 103% ВВП) или Мозамбик (106% ВВП), могут сталкиваться с бо́льшими трудностями при привлечении заёмных средств, чем, например, Сингапур, несмотря на значительно более высокий уровень его государственного долга относительно экономики.
Несколько ведущих европейских стран продолжают жить с крупными бюджетными дефицитами и высоким уровнем государственного долга.
Так, в Греции и Италии объём государственной задолженности превышает 135% ВВП. Однако в абсолютном выражении долг Италии, составляющий около 3,8 триллиона долларов, остаётся меньше, чем у Франции и Великобритании, где отношение государственного долга к ВВП достигает соответственно 118% и 104%.
В Испании государственный долг в 2026 году, по прогнозам, составит 2,1 триллиона долларов, или около 98% ВВП, что означает более умеренную долговую нагрузку по сравнению с рядом других крупных европейских экономик.
Тем временем Германия продолжает придерживаться закреплённого в конституции механизма так называемого «долгового тормоза», ограничивающего структурный бюджетный дефицит. Благодаря этому крупнейшая экономика Европы, как ожидается, будет иметь государственный долг в размере около 3,5 триллиона долларов — меньше, чем у Франции, Италии и Великобритании.