Իրանի բալիստիկ հրթիռները առաջվա պես ահեղ ուժ են ներկայացնում, գրում է The Wall Street Journal-ը:
Նշվում է, որ Թեհրանը վերականգնում է իր սպառազինության ծրագրերից մի քանիսն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ը և Իսրայելը փորձում էին ոչնչացնել դրանք պատերազմի առաջին օրերին:
Հորդանանում տեղակայված ավիաբազայի վրա մահաբեր հարձակումներով Իրանն ապացուցեց, որ պահպանում է հրթիռների և անօդաչու սարքերի զգալի զինանոց, որն առաջվա պես սպառնում է ամերիկյան զորքերին և ԱՄՆ տարածաշրջանային դաշնակիցներին՝ չնայած ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ իրանական բանակի «ամբողջական ոչնչացման» մասին հայտարարությանը:
Ուրբաթ «Մուվաֆաք Սալթի» ավիաբազային հասցված հարվածը, որի հետևանքով զոհվել է ամերիկացի երեք զինծառայող, հավանաբար հասցվել է Թեհրանի ամենաարդյունավետ հրթիռներով, ներառյալ «Խեյբար Շեկան» միջին հեռահարության համակարգը:
Այս հրթիռային համակարգը տեղակայված էր ընդարձակ ստորգետնյա կառույցներում, որոնք ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը գնդակոծում էին շաբաթներ շարունակ՝ մարտին և ապրիլին:

It is noted that Tehran is restoring some of its weapons programs after the United States and Israel tried to destroy them in the early days of the war.
With deadly attacks on an air base in Jordan, Iran has demonstrated that it retains a significant arsenal of missiles and drones that still threatens American troops and U.S. regional allies, despite U.S. President Donald Trump’s claim of the “total destruction” of the Iranian military.
The strike on Muwaffaq Salti Air Base on Friday, which killed three American service members, was likely carried out using Tehran’s most effective missiles, including the medium-range Kheibar Shekan system.
This missile system was housed in extensive underground facilities that the United States and Israel targeted for weeks in March and April.