2026 թվականի հուլիսի 23-ին Բրյանսկի, Սմոլենսկի և Կալուգայի մարզերի Ռոսսելխոզնաձորի վարչության վերահսկողությամբ Սմոլենսկի մարզում Հայաստանից ծագող թարմ կտրած վարդերի խոշոր խմբաքանակ է ոչնչացվել: Դրա մասին հայտնում է Ռոսսելխոզնադզորը:
Այդ միջոցը կիրառվել է Ռուսաստան կարանտինային արտադրանքի ներմուծման կանոնների կոպիտ խախտումների պատճառով:
2026 թվականի հունիսի 18-ին գերատեսչության տեսուչները Սմոլենսկի մաքսատան աշխատակիցների հետ համատեղ պահվել են 39.2 հազար ծաղիկ:
Այս խմբաքանակը փոխադրող տրանսպորտային միջոցը, որը վարում էր Բելառուսի քաղաքացին, Մինսկի մարզից ուղևորվում էր Մոսկվա: Ընդ որում, ուղեկցող փաստաթղթերում բեռը փոխադրողի կողմից հայտարարագրված էր որպես ոչ ալկոհոլային տոնուսավորող ըմպելիքներ:
Բեռնախցիկի զննման ընթացքում հայտնաբերվել են ծաղիկներ, որոնց համար բացակայում էին բուսասանիտարական և ապրանքաուղեկից փաստաթղթերը: Մակնշման պիտակների պահպանված հատվածներում նշված է եղել դրանց հայկական ծագումը:
2026 թվականի հունիսի 12-ին Ռոսսելխոզնադզորը ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցրել Հայաստանից ծագող և առաքվող կարանտինային արտադրանքի՝ Ռուսաստան ներմուծման, ինչպես նաև նրա տարածքով տարանցման վրա: Սահմանափակումները մտցվել են Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրին համապատասխան՝ երկրի տարածք վտանգավոր կարանտինային օբյեկտների թափանցումը կանխելու նպատակով:
Ռուսական շուկա նշված ապրանքատեսակների մատակարարման արգելքի, ինչպես նաև տեղափոխման անվտանգությունն ու օրինականությունը հաստատող փաստաթղթերի բացակայության պատճառով, Ռոսսելխոզնադզորի վարչության որոշմամբ վարդերի այս խմբաքանակը ոչնչացվել է: Փոխադրողը վարչական պատասխանատվության է ենթարկվել:

23 июля 2026 года под контролем Управления Россельхознадзора по Брянской, Смоленской и Калужской областям в Смоленской области была уничтожена крупная партия свежесрезанных роз происхождением из Армении. Об этом сообщает Россельхознадзор.
Данная мера была применена в связи с грубыми нарушениями правил ввоза подкарантинной продукции в Россию.
18 июня 2026 года инспекторами ведомства совместно с сотрудниками Смоленской таможни было задержано 39,2 тыс. цветов.
Транспортное средство, перевозившее данную партию, под управлением гражданина Белоруссии следовало из Минской области в Москву. При этом в сопроводительных документах груз был заявлен перевозчиком как безалкогольные тонизирующие напитки.
В ходе досмотра грузового отсека были обнаружены цветы, на которые отсутствовали фитосанитарные и товаросопроводительные документы. На сохранившихся фрагментах маркировочных этикеток указано их армянское происхождение.
12 июня 2026 года Россельхознадзор ввел временные ограничения на ввоз в Россию, а также на транзит через ее территорию подкарантинной продукции происхождением и отправлением из Армении. Ограничения введены в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе в целях предотвращения заноса на территорию страны опасных карантинных объектов.
В связи с запретом поставок указанных видов товаров на российский рынок, а также отсутствием документов, подтверждающих безопасность и законность перемещения, по решению Управления Россельхознадзора данная партия роз была утилизирована. Перевозчик привлечен к административной ответственности.