Ուկրաինայի զինված ուժերը կարող են արդեն այս աշնանը սկսել ուկրաինական բալետային հրթիռներով առաջին հարվածները հասցնել Մոսկվային, հայտարարել է Fire Point ընկերության սեփականատեր և գլխավոր կոնստրուկտոր Դենիս Շտիլերմանը։ Լրագրող Դմիտրի Գորդոնին տված հարցազրույցում նա նշել է, որ ներկայում ընթանում է նոր հրթիռի փորձարկումների վերջին փուլը։ Թեստային թռիչքներից հետո «արդեն կսկսվեն դեպի Ռուսաստանի տարածք թռիչքները»։ «Զինվորականները կորոշեն, թե ուր, բայց կարծում եմ՝ դրանք միանգամայն կարևոր թիրախներ կլինեն», — ասել է Շտիլերմանը։
Միաժամանակ նա նշել է, որ ուկրաինական բանակի սպառազինությունում բալետային հրթիռների հայտնվելու հստակ ժամկետները կախված կլինեն շարժիչի փորձարկումների արդյունքներից։ «Մենք կլցնենք շարժիչը, կդնենք հենարանի վրա, կանցկացնենք փորձնական գործարկում և կտեսնենք, թե ինչպես այն կաշխատի։ Եթե ինչ-որ անճշտություններ լինեն, ամեն ինչ կշտկենք։ Բայց մենք ամեն ինչ շատ արագ ենք անում», — հավելել է Շտիլերմանը։ Fire Point ընկերությունը ուկրաինական բանակի խոշորագույն կապալառուներից է։ Մասնավորապես, այն արտադրում է FP-1 հեռահար հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր և FP-5 «Ֆլամինգո» թևավոր հրթիռներ։ FP-7 և FP-9 բալետային հրթիռների մշակման մասին ընկերությունը պաշտոնապես հայտարարել էր 2025 թվականի սեպտեմբերին։ Փետրվարին այն ցուցադրել էր FP-7-ի առաջին փորձնական արձակումը։ Հաղորդվել էր, որ FP-7 հրթիռները նախատեսված են մինչև 250–300 կմ, իսկ FP-9-ը՝ մինչև 850 կմ հեռավորության վրա հարվածներ հասցնելու համար։
Հունիսի սկզբին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել էր, որ Կիևը մոտեցել է սեփական բալետային հրթիռի ստեղծմանը, որը կարող է կիրառվել Ռուսաստանի տարածքում գտնվող թիրախների ուղղությամբ հարվածներ հասցնելու համար։ Նա նշել է, որ նախկինում մշակված ԱԹՍ-ների և հրթիռների միջոցով ռուսական ռազմական օբյեկտների ուղղությամբ ուկրաինական հարձակումները, ապացույցն են այն բանի, որ ուկրաինցիները «պարզապես լուռ չեն մահանալու», այլ պատասխանելու են և ուժեղանալու։
2024 թվականին ուկրաինական իշխանությունները հայտնել էին նոր սերնդի առաջին բալետային հրթիռի հաջող փորձարկման մասին, սակայն դրա բնութագրերը չէին բացահայտել։ Հայտնի է նաև ուկրաինական «Սապսան» («Գրոմ-2») բալետային հրթիռի նախագիծը, որի հայտարարված հեռահարությունը կազմում է 500 կմ։ Հրթիռների սերիական արտադրության մեկնարկի մասին հայտարարել են 2025 թվականի հունիսին։ Նույն տարվա դեկտեմբերին Զելենսկին խոսել էր «Սապսանի» առաջին մարտական կիրառման մասին։

Вооруженные силы Украины (ВСУ) могут начать наносить первые удары украинскими баллистическими ракетами по Москве уже этой осенью, заявил владелец и главный конструктор компании Fire Point Денис Штилерман. В интервью журналисту Дмитрию Гордону он сообщил, что на данный момент идет завершающий этап испытаний новой ракеты. После тестовых полетов «уже начнутся полеты на территорию России». «Военные будут определять, куда, но, думаю, это будут сразу какие-то значимые цели», — сказал Штилерман.
При этом он отметил, что точные сроки поступления баллистических ракет на вооружение украинской армии будут зависеть от результатов испытаний двигателя. «Мы зальем двигатель, поставим его на стенд, проведем прожиг и посмотрим, как он отработает. Если будут какие-то неточности, будем все это фиксить. Но мы делаем все очень быстро», — добавил Штилерман. Компания Fire Point является одним из крупнейших подрядчиков украинской армии. В частности, она производит дальнобойные ударные беспилотники FP-1 и крылатые ракеты FP-5 «Фламинго». О разработке баллистических ракет FP-7 и FP-9 компания официально объявила в сентябре 2025 года. В феврале она показала первый тестовый запуск FP-7. Сообщалось, что ракеты FP-7 рассчитаны для ударов на расстояние до 250–300 км, а FP-9 — до 850 км.
В начале июня президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Киев приблизился к созданию собственной баллистической ракеты, которую можно будет применять для ударов по целям на территории России. Он отметил, что украинские атаки по российским военным объектам с помощью ранее разработанных дронов и ракет являются доказательством того, что украинцы не станут «просто молча умирать», но будут отвечать и становиться сильнее.
В 2024 году украинские власти сообщили об успешном испытании первой баллистической ракеты нового поколения, однако ее характеристики не раскрыли. Также известен украинский проект баллистической ракеты «Сапсан» («Гром-2»), заявленная дальность которой составляет 500 км. О запуске серийного производства ракет заявляли в июне 2025 года. В декабре того же года Зеленский говорил о первом боевом применении «Сапсана».