Նիգերի պաշտպանության նախարար, գեներալ Սալիֆու Մոդին հայտնել է երկրի մայրաքաղաք Նիամեյում գիշերը տեղի ունեցած միջադեպի մանրամասները՝ հայտարարելով, որ մի խումբ զինծառայողներ փորձել են ապստամբություն բարձրացնել առանցքային ռազմական բազայում, հաղորդում է Associated Press-ը։
Ըստ նախարար, զինվորականները խախտել են զինվորական կարգապահության պահանջները և փորձել են հանդես գալ 101-րդ բազայի սպաների դեմ, որը գտնվում է Դիորի Համանիի անվան միջազգային օդանավակայանի տարածքում։ Դրանից հետո նրանք կրակ են բացել մայրաքաղաքի մի քանի «զգայուն օբյեկտների» ուղղությամբ։
Շաբաթ գիշերը Նիամեյում լսվել են տևական փոխհրաձգություններ և պայթյուններ, այդ թվում՝ օդանավակայանի շրջանում և վարչական Պլատո թաղամասում, որտեղ գտնվում են նախագահական պալատը և այլ կարևոր պետական հաստատություններ։
Մոդին հայտարարել է, որ իշխանություններին հաջողվել է վերականգնել իրավիճակի վերահսկողությունը։ Միջադեպից հետո անվտանգության ուժերը տեղակայվել են օդանավակայանի շուրջ և Պլատո շրջանում, իսկ մայրաքաղաք տանող հիմնական ճանապարհներից մեկը փակվել է։

Министр обороны Нигера генерал Салифу Моди сообщил подробности ночного инцидента в столице страны Ниамее, заявив, что группа военнослужащих попыталась поднять мятеж на ключевой военной базе, сообщает Associated Press.
По словам министра, военные нарушили требования воинской дисциплины и попытались выступить против офицеров на базе 101, расположенной на территории международного аэропорта имени Диори Хамани. После этого они открыли огонь по нескольким «чувствительным объектам» в столице.
В ночь на субботу в Ниамее были слышны продолжительные перестрелки и взрывы, в том числе в районе аэропорта и административного района Плато, где находятся президентский дворец и другие важные государственные учреждения.
Моди заявил, что властям удалось восстановить контроль над ситуацией. После инцидента силы безопасности были размещены вокруг аэропорта и в районе Плато, а одна из основных дорог, ведущих в столицу, была перекрыта.