Գերմանիան Ռուսաստանին է պատասխանատու համարել օգոստոսի 4-ին Լայպցիգի օդանավակայանում անօդաչու թռչող սարքերի մասնակցությամբ տեղի ունեցած միջադեպի համար և հայտարարել Մոսկվայի դեմ նոր միջոցների մասին։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Դոբրինդտը, հայտնում է DW-ն:
Նրա խոսքով՝ գերմանական իշխանությունները նման եզրահանգման են եկել ԱԹՍ-ներից մեկի կարգավորումների և դրա բաղադրիչների վերլուծությունից հետո, որոնք, ինչպես պնդվում է, նախկինում կիրառվել են հիբրիդային այլ միջադեպերում:
Ի պատասխան ձեռնարկվող քայլերի շրջանակում Գերմանիան սեպտեմբերի 18-ից փակելու է Բոննում Ռուսաստանի գլխավոր հյուպատոսությունը, ինչպես նաև Բեռլինում գործող «Ռուսական տունը»: Բացի այդ, իշխանությունները մտադիր են ուժեղացնել ՌԴ քաղաքացիների մուտքի հսկողությունն ու ռուսական «ստվերային նավատորմի» դեմ պայքարի միջոցառումները, հայտնել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Յոհան Վադեֆուլը:
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 2-ին միջադեպը քննարկելու է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեի հետ: Նրա խոսքով՝ ԵՄ երկրների արտգործնախարարները պատրաստելու են տեղի ունեցածի պատասխանը:
Ռյուտեն իր հերթին հայտարարել է տեղի ունեցածի առնչությամբ Գերմանիայի հետ ՆԱՏՕ-ի լիակատար համերաշխության մասին՝ պատահարն անվանելով «Ռուսաստանի կողմից իրականացված հիբրիդային հարձակում»:
Միջադեպը տեղի է ունեցել օգոստոսի 4-ին Լայպցիգի օդանավակայանում: Գերմանական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ քննությունը դիտարկում է ուկրաինական «Ան-124» բեռնատար ինքնաթիռի վրա հարձակման փորձի վարկածը: Պայթուցիկով բեռնված անօդաչու սարքերից մեկը հայտնաբերվել էր ուկրաինական բեռնատար օդանավերի հարևանությամբ, իսկ մյուսը, ենթադրաբար, բախվել էր DHL ընկերության բեռնատար ինքնաթիռին:
Ավելի վաղ Դոբրինդտը չէր բացառել, որ հարձակման ետևում կարող է կանգնած լինել օտարերկրյա պետություն: Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել էր, որ մեղավորները պատիժ են կրելու:

Германия возложила на Россию ответственность за инцидент с беспилотниками в аэропорту Лейпцига, произошедший 4 августа, и объявила о новых мерах против Москвы. Об этом заявил министр внутренних дел ФРГ Александер Добриндт, передаёт DW.
По его словам, к такому выводу немецкие власти пришли после анализа настроек одного из дронов и его компонентов, которые, как утверждается, ранее использовались в других гибридных инцидентах.
В рамках ответных мер Германия с 18 сентября закроет генеральное консульство России в Бонне, а также Русский дом в Берлине. Кроме того, власти намерены усилить контроль за въездом граждан РФ и меры против российского «теневого флота», сообщил министр иностранных дел ФРГ Йоханн Вадефуль.
Председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что 2 сентября обсудит инцидент с генеральным секретарем НАТО Марком Рютте. По ее словам, министры иностранных дел стран ЕС подготовят ответ на произошедшее.
Рютте, в свою очередь, заявил о полной солидарности НАТО с Германией в связи с произошедшим, назвав инцидент «гибридной атакой со стороны России».
Инцидент произошел 4 августа в аэропорту Лейпцига. По данным немецких СМИ, следствие рассматривает версию о попытке атаки на украинский грузовой самолет Ан-124. Один беспилотник со взрывчаткой обнаружили рядом с украинскими грузовыми бортами, другой, предположительно, столкнулся с грузовым самолетом DHL.
Ранее Добриндт не исключал, что за атакой могла стоять иностранная держава. Канцлер ФРГ Фридрих Мерц заявлял, что виновные понесут наказание.