ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը կարող է դադարեցնել առևտուրն այն երկրների հետ, որոնց հետ առևտրային դեֆիցիտ ունի, եթե ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը (ԴՊՀ) չնվազեցնի հիմնական տոկոսադրույքը։
Truth Social-ում արված հրապարակման մեջ Թրամփն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգներում «պետք է լինի աշխարհում ամենացածր տոկոսադրույքը»։ Նա նշել է, որ որոշ երկրներ ԱՄՆ-ի հետ առևտրում մեծ ավելցուկ ունեն, և Վաշինգտոնը կարող է անհապաղ վերջ տալ դրան։
«Իջեցրե՛ք տոկոսադրույքը, հակառակ դեպքում ես կդադարեցնեմ այդ երկրների հետ առևտուրը։ ԱՄՆ Գերագույն դատարանն իր որոշման մեջ հստակ արձանագրել է, որ նախագահը նման քայլի լիարժեք իրավունք ունի։ Սա ավելի արդյունավետ է, քան մաքսատուրքերը», — հավելել է Թրամփը։
Հուլիսի վերջին ԴՊՀ-ն հիմնական տոկոսադրույքը թողել էր նույն՝ 3,5–3,75% մակարդակում։ Հաջորդ նիստը նախատեսված է սեպտեմբերի 15–16-ին։

Глава американской администрации Дональд Трамп заявил, что США могут прекратить торговлю с рядом государств в случае, если Федеральная резервная система (ФРС) США, выполняющая функции центрального банка страны, не снизит базовую процентную ставку.
По версии американского лидера, изложенной им в Truth Social, в Соединенных Штатах «должна быть самая низкая процентная ставка в мире». «Если бы США не допускали большого профицита [ряда стран] в торговле, а мы можем немедленно покончить с этим, они бы более не считались финансовой элитой», - заявил Трамп.
«Снизьте процентную ставку, иначе я прекращу торговлю со странами, с которыми у нас дефицит, поскольку Верховный суд США в своем глупом и дорого обошедшемся решении по пошлинам однозначно признал, что президент имеет полное право сделать это. Это лучше, чем пошлины», - добавил Трамп.
ФРС в конце июля сохранила базовую процентную ставку на уровне 3,5-3,75%. Следующее заседание по ставке американского регулятора состоится 15-16 сентября.