Վերջին ամիսներին Գերմանիայում և, ընդհանուր առմամբ, Եվրոպայում ջրի պակասը սրվել է։ Այս եզրակացությանն են եկել Պոտսդամի երկրաֆիզիկոսները, որոնք NASA-ի և Գերմանիայի օդատիեզերական կենտրոնի (DLR) հետ համատեղ վերլուծում են արբանյակային դիտարկումների տվյալները, հաղորդում է dpa-ն։
Հետազոտողների տվյալներով, Գերմանիայի ջրային պաշարները կարող են չվերականգնվել մինչև տարեվերջ անգամ ավելի առատ աշնանային անձրևների դեպքում։ Ընդ որում, առկա տվյալներն ընդգրկում են միայն մինչև հունիս ընկած ժամանակահատվածը և դեռ չեն հաշվի առնում ամառային շոգի ալիքների հետևանքները, ուստի ջրի իրական պակասը կարող է լինել էլ ավելի լուրջ։
Հատկապես նկատելիորեն կրճատվում են ստորերկրյա ջրերի պաշարները։ «2015 թվականից ի վեր մենք Գերմանիայում դիտարկում ենք ավելի չոր պայմաններ, քան նախորդ 15 տարիներին», — նշել է GFZ-ի գլոբալ գեոմոնիթորինգի ուղղության ղեկավար Անետե Այքերը։
Անսովոր խոնավ 2024 թվականը թույլ տվեց մասամբ վերականգնել պաշարները, սակայն դրան հաջորդեց դրանց կտրուկ կրճատումը։ Հիդրոլոգ Անդրեաս Գյունտների կարծիքով, հենց ստորերկրյա ջրերի պաշարների նվազումն է կազմում Գերմանիայում ջրի ընդհանուր ծավալի երկարաժամկետ անկման հիմնական մասը։
Հետազոտողները նշում են, որ խնդիրը կապված է ոչ այնքան տեղումների քանակի նվազման հետ. դրանց ծավալի մասով երկարաժամկետ բացասական միտում չի հայտնաբերվել։ Գլխավոր դերը խաղում է օդի ջերմաստիճանի բարձրացումը, որի հետևանքով մեծանում է պոտենցիալ գոլորշիացումը՝ ջրի այն քանակը, որը կարող է հողից անցնել մթնոլորտ։
Այս ամռան ծայրահեղ շոգի հետևանքները գիտնականները կկարողանան գնահատել աշնանը նոր արբանյակային տվյալների ստացումից հետո։

Дефицит воды в Германии и в Европе в целом в последние месяцы усилился. К такому выводу пришли геофизики из Потсдама, которые совместно с NASA и Германским аэрокосмическим центром (DLR) анализируют данные спутниковых наблюдений, сообщает dpa.
По данным исследователей, водные запасы Германии могут не восстановиться до конца года даже в случае более обильных осенних дождей. При этом имеющиеся данные охватывают период только до июня и еще не учитывают последствия летних волн жары, поэтому реальный дефицит воды может оказаться еще серьезнее.
Особенно заметно сокращаются запасы подземных вод. «С 2015 года мы наблюдаем в Германии более сухие условия, чем в предыдущие 15 лет», — отметила руководитель направления глобального геомониторинга GFZ Аннетте Айкер.
Аномально влажный 2024 год позволил частично восполнить запасы, однако затем последовало их резкое сокращение. По словам гидролога Андреаса Гюнтнера, именно уменьшение запасов подземных вод составляет основную часть долгосрочного снижения общего объема воды в Германии.
Исследователи отмечают, что проблема связана не столько с уменьшением количества осадков: долгосрочного негативного тренда по их объему не выявлено. Главную роль играет рост температуры воздуха, из-за которого увеличивается потенциальное испарение — количество воды, способной переходить из почвы в атмосферу.
Последствия экстремальной жары этого лета ученые смогут оценить после поступления новых спутниковых данных осенью.