Վրացական կողմի հայտարարությունը` երրորդ ուժի մասին, որը փորձում է տապալել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը, հասցեագրված է Ռուսաստանին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեի այն հայտարարությունը, թե «երրորդ ուժն ակտիվորեն աշխատում է, որ Մինսկի խումբը որեւէ առաջընթացի չհասնի»: Նրա խոսքով` նման հայտարարություն արվում է ոչ նրա համար, որ դա կապ ունի իրականության հետ, այլ որ Մոսկվայի եւ Թբիլիսիի միջեւ քարոզչական պատերազմի մաս են համարվում:
«Ռուս-վրացական պատերազմից հետո վրացական կողմի բոլոր բացասական գնահատականները կապված են Ռուսաստնի հետ, եւ դա հասկանալի է»,-հայտարաեց Մինասյանը` ընդգծելով, որ դա պարզապես քարոզչություն է եւ ուրիշ ոչինչ:
Ինչ վերաբերում է Վաշաձեի այն խոսքերին, թե հայ-ադրբեջանական նոր պատերազմը կթաղի հարավկովկասյան երեք պետությունների ինքնիշխանությունն ու անկախությունը, քաղաքագետն ընդգծեց, որ Վրաստանում, ի տարբերություն Ադրբեջանի, հասկանում են, որ եթե տարածաշրջանում նոր պատերազմ բռնկվի, Ռուսաստանն անպայման կմիջամտի. «Ուղղակի թե անուղղակի, այդ երկրի ներկայությունը կանդրադառնա Թբիլիսիի վրա, ինչն այնտեղ չեն ցանկանում: Ահա եւ դրա մասին խոսում են»,-եզրափակեց քաղաքագետը:
Ինչպես հողորդել էր NEWS.am-ը, ուկրաինական «Զերկալո նեդելի» պարբերականին տված հարցազրույցում Վաշաձեն ասել էր. «Աստված մի արասցե նոր հայ-ադրբեջանական պատերազմ սկսվի. այն կթաղի հարավկովկասյան բոլոր երեք պետությունների ինքնիշխանությունն ու անկախությունը»:
«Անկեղծորեն հույս ունեմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերն արագ լիցքաթափման կհանգեցնեն: Սակայն երրորդ ուժն ակտիվորեն աշխատում է, որ Մինսկի խումբը որեւէ առաջընթացի չհասնի, իսկ լարվածությունը շփման գծում պահպանվեց հնարավորինս երկար»: Հարցին, թե որպես երրորդ ուժի նկատի ունի՞ արդյոք Ռուսաստանին, Վաշաձեն պատասխանել է. «Կռահեք ինքներդ»:

YEREVAN. – The statement of Georgia that a third party is trying to screw up the work of the OSCE MG on Karabakh conflict settlement is addressed to Russia, deputy Director of the Caucasus Institute Sergei Minasyan told Armenian News-NEWS.am commenting on the statement of Georgian FM Grigol Vashadze that ‘a third party is working hard to prevent that OSCE MG achieved any results’. According to the expert, such announcements are not made because they are real but because they are part of the propaganda between Tbilisi and Moscow.
“After the Russian – Georgian war of 2008 all negative evaluations of the Georgian side concerning any rustle in the region are surely addressed to Russia,” Minasyan said adding that it is just agitation and nothing more.
Talking about Vashadze’s announcement that if a war was to break out over Karabakh, all three South Caucasus countries will lose their sovereignty and independence, Minasyan pointed out that unlike Azerbaijan, Georgia understands that if another war was to break out in the region Russia will certainly interfere.
“Directly or indirectly, the presence of this country will affect Tbilisi which they do not want. So, they talk about it,” Sergei Minasyan concluded.
As Armenian News-NEWS.am reported earlier, the Georgian FM had told Ukrainian Zerkalo Nedeli weekly:
“I hope sincerely that the efforts of the OSCE Minsk Group will lead to a speedy solution. However, a third party works actively so that the Minsk Group will not achieve results and tension at the line of contact will continue as long as possible.”