«Մենք օլիգոպոլիաների դեմ ենք պայքարելու, ոչ թե օլիգարխների»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման սենսացիոն հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ի պատասխան հարցի, թե արդյո՞ք իր կուսակցական դառնալը չի խանգարելու մոնոպոլիաների ու օլիգարխների դեմ պայքարելու համար, հաշվի առնելով, որ գրեթե բոլոր օլիգարխները հանրապետականի անդամներ են:
Այս կաակցությամբ Տ. Սարգսյանը կարծիք հայտենց, որ ՀՀԿ-ն վայելում է հասարակության գերակշիռ մեծամասնության վստահությունը, որտեղ մեծամասնությունը այս կամ այն մասնագիտության մարդիկ են: «Օլիգոպոլիայի դեմ պայքարը դա Տիգրան Սարգսյանի պայքարը չէ, դա քաղաքական թիմի դիրքորոշումն է, որը ղեկավարում է երկր նախագահը: Այսինքն ես այդ թիմի անդամն եմ եւ կուսակցական դառնալով դե ֆակտո թիմի անդամ լինելը դարձավ դե յուրե»:
Այնուհետեւ մեկնաբանելով այն տեղեկությունները, թե ՌԱԿ եւ ՍԴՀԿ կուսակցությունների պառակտման հարցում դերակատարում ունենալու մեջ շրջանառվում է իր անունը, նա ասաց. «Իմ կարողությունները գերագնահատում են: Իբր ես բանուգործ չունեմ եւ զբաղված եմ կուսակցություններ պառակտելով: Նման բան չկա: Ես ի պաշտոնե հանդիպել եմ այդ կուսակցությունների ղեկավարների հետ` նրանց խնդրանքով»:

“We are going to fight against oligopolies, not the oligarchs,” RA Premier Tigran Sargsyan told journalists on Dec. 25, asked whether his membership to Republican Party of Armenia (RPA) will not impede fighting against monopolies and oligarchs, considering that almost all oligarchs are Republicans.
RPA enjoys confidence of various overwhelming majority in the country, Sargsyan underlined. “Struggling against oligopoly is not Tigran Sargsyan’s own fight, it’s a political team’s stance headed by RA President. That is I am a member of that team and joining RPA de facto team turned into de jure.”
Commenting on rumors that his name was harped on in the rupture of Ramkavar Azatakan and Social Democrat Hunchakian Party (SDHP), he said: “My abilities are overrated. As if I have nothing else to do except for rupturing the parties. Nothing of the kind. I met with leaders of these parties at their request,” Sargsyan outlined.