«Մենք օլիգոպոլիաների դեմ ենք պայքարելու, ոչ թե օլիգարխների»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման սենսացիոն հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ի պատասխան հարցի, թե արդյո՞ք իր կուսակցական դառնալը չի խանգարելու մոնոպոլիաների ու օլիգարխների դեմ պայքարելու համար, հաշվի առնելով, որ գրեթե բոլոր օլիգարխները հանրապետականի անդամներ են:
Այս կաակցությամբ Տ. Սարգսյանը կարծիք հայտենց, որ ՀՀԿ-ն վայելում է հասարակության գերակշիռ մեծամասնության վստահությունը, որտեղ մեծամասնությունը այս կամ այն մասնագիտության մարդիկ են: «Օլիգոպոլիայի դեմ պայքարը դա Տիգրան Սարգսյանի պայքարը չէ, դա քաղաքական թիմի դիրքորոշումն է, որը ղեկավարում է երկր նախագահը: Այսինքն ես այդ թիմի անդամն եմ եւ կուսակցական դառնալով դե ֆակտո թիմի անդամ լինելը դարձավ դե յուրե»:
Այնուհետեւ մեկնաբանելով այն տեղեկությունները, թե ՌԱԿ եւ ՍԴՀԿ կուսակցությունների պառակտման հարցում դերակատարում ունենալու մեջ շրջանառվում է իր անունը, նա ասաց. «Իմ կարողությունները գերագնահատում են: Իբր ես բանուգործ չունեմ եւ զբաղված եմ կուսակցություններ պառակտելով: Նման բան չկա: Ես ի պաշտոնե հանդիպել եմ այդ կուսակցությունների ղեկավարների հետ` նրանց խնդրանքով»:

«Мы будем бороться с олигополиями, а не с олигархами», — такое сенсационное заявление сделал премьер-министр Тигран Саркисян на пресс-конференции 25 декабря, отвечая на вопрос, не помешает ли его вступление в ряды Республиканской партии Армении борьбе с монополиями и олигархами, учитывая, что подавляющее большинство олигархов являются членами РПА.
В связи с этим Саркисян заявил, что РПА пользуется доверием подавляющего большинства народа. «Борьба с олигополией – это не борьба Тиграна Саркисяна, это позиция политической силы, которой руководит президент страны. То есть, я был членом этой команды де-факто, а вступив в партию, стал ее членом де-юре», — сказал премьер.
Комментируя информацию о том, что он принимал деятельное участие в процессе раскола Партии Рамкавар-Азатакан Армении и Социал-демократической партии Гнчакян, Саркисян отметил: «Вы преувеличиваете мои возможности. Мне что, делать нечего, заниматься развалом партий? Я по своей должности встречался с руководителями этих партий, притом по их просьбе».