Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ենթաշտաբները աշխատում են «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունից պատգամավորի թեկնածու Արա Սիմոնյանի օգտին: Այդ մասին դեկտեմբերի 28-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել են ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչներ Լեւոն Զուրաբյանը, Վլադիմիր Կարապետյանն ու Նիկոլ Փաշինյանի նախընտրական շտաբի պետ Դավիթ Մաթեւոսյանը:
Նրանց խոսքով, հունվարի 10-ին կայանալիք ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի եւ բուն քվեարկության օրվա կեղծիքները ղեկավարում է Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նրանք վստահ են, որ նախօերին ընդդիմադիր ակտիվիստների վրա հարձակման անմիջական կազմակերպիչը ՀՀԿ պատգամավոր Ռուբեն Սադոյանն է: Իսկ կատարվածի մասին Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացել է ռադիոյից: Նա ուղերձ է հղել ժողովրդին, եւ երիտասարդներին կոչ է արել չկորցնել «դուխը»:
Համաձայն միջադեպի՝ ասուլիսում հրապարակված մանրամասների, դեկտեմբերի 27-ի երեկոյան, ժամը 18-ի սահմաններում ՀԱԿ ակտիվիստների մի խումբ քարոզարշավ է իրականացրել թիվ 10 ընտրատարածքում: Երեւանի կենտրոնի բակերից մեկում նրանց են մոտեցել մի խումբ անձինք եւ պահանջել դադարեցնել քարոզարշավը: Ապա նրանց է միացել եւս մեկ խումբ, եւ միասին հարձակվել են երիտասարդ ակտիվիստների ու ՀԱԿ Կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանի վրա: Ընդդիմության վեց ներկայացուցիչներ՝ Վահագն Գեւորգյանը, Սերգեյ Գասպարյանը, Թեւոս Մաթեւոսյանը, Սահակ Մարգարյանն ու Սարգիս Գեւորգյանը մարմնական վնասվածքներ են ստացել մետաղյա առարկաներից ստացած հարվածներից: Վահագն Գեւորգյանի մոտ գլխի բաց վնասվածք է: 40 րոպե ուշացումով ժամանած ոստիկանությունը շտապել է ցուցմունքներ ստանալ տուժածներից, սակայն քանի որ նրանք ի վիճակի չեն եղել երկար խոսել եւ գրել, տուժածները միայն հայտարարություն են արել:

The offices of the ruling Republican Party of Armenia (RPA) are working in favor of Ara Simonyan, a parliamentary candidate nominated by the National Unity Party, the representatives of the Armenian National Congress (ANC) Levon Zurabyan, Vladimir Karapetyan and David Matevosyan, who is also head of Nikol Pashinyan’s election campaign office, told a press conference on December 28.
According to them, Yerevan Mayor Gagik Beglaryan is the mastermind behind the violations in the election campaign and the planned election rigging on January 10. The ANC members are sure that it is the RPA member Ruben Sandoyan who is the mastermind behind yesterday’s attack on opposition members. Nikol Pahsinyan knew about the incident from a radio broadcast. He addressed the young people and called on them not to lose courage.
At 6:00 p.m., December 27, ANC activists were canvassing in Election District #10. A group of people approached them and demanded that they stop canvassing. The first group was joined by a second. They attacked the ANC members and the ANC Central Office representative Vladimir Karapetyan. Six of the ANC activists – Vahagn Gevorgyan, Sergey Gasparyan, Tevos Matevosyan, Sahak Margaryan and Sargis Gevorgyan – received bodily injuries. Vahagn Gevorgyan had an open head wound. Policemen, who arrived at the scene only 40 minutes later, tired to get information from the victims. But, being unable to speak and write for long, they only filed a complaint.