Հասել է ժամանակը, որ ադրբեջանական ընդդիմությունը գիտակցի իրավիճակի ողջ լրջությունը եւ, մի կողմ թողնելով բոլոր հավակնությունները, որոշում կայացնի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցել որպես միասնական ուժ: Այսօր՝ հունվարի 8-ին նման կարծիք է հայտնել Ադրբեջանի ընդդիմադիր լիբերալ կուսակցության առաջնորդ Լալա Շովքեթ Հաջիեւան, հաղորդում է Trend News-ը:
Նրա խոսքով, ընտրությունների արդյունքները, դեռ անհնար է կանխատեսել, «ամեն ինչ կախված է հանրության ակտիվության աստիճանից»:
«Ընտրական գործընթացին պետք է մասնակցի ողջ ժողովուրդը: Վերջին տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ ընտրողները ակտիվություն չեն ցուցաբերում»,- նկատել է Հաջիեւան: Նա համոզմունք է հայտնել, որ այն բարդ իրավիճակում, որին բախվել են ժողովրդավարական ուժերը, ընդդիմությունը պետք է հանդես գա միացյալ ճակատով:
Նրա կարծիքով, դրական արդյունքի կարելի է հասնել միայն ընդդիմադիր ողջ ճամբարի միավորման դեպքում: «Մենք կարող ենք հասնել դրան, եթե վերջ դնենք ընդդիմադիր կուսակցությունների պառակտմանը: Պետք է վերջ դնել մեծ եւ փոքր կուսակցությունների մասին խոսակցություններին»,- կարծում է ընդդիմադիր գործիչը:
Հաջիեւայի խոսքով, եթե ընդդիմությունը կրկին խմբավորումների բաժանվի, հաջողության հասնելու շանսեր չի ունենա: «Մենք գործունեություն ենք ծավալում „Ազադլիգ“ դաշինքի կազմում: Անկասկած, այդ դաշինքը եւս մասնակցելու է ընտրություններին», ասել է նա:
Նշենք, որ խորհրդարանական ընտրություններն Ադրբեջանում կայանալու են 2010թ. աշնանը: Նախորդ ընտրությունները կայացել են 2005թ. նոյեմբերին:

Пришло время, чтобы азербайджанская оппозиция осознала всю серьезность положения и, оставив в стороне все претензии, приняла участие в парламентских выборах в качестве единой силы. Такое мнение выразила сегодня, 8 января, лидер оппозиционной Либеральной партии Азербайджана (ЛПА) Лала Шовкет Гаджиева, сообщает Trend News.
Результаты выборов, по ее словам, пока невозможно предугадать, «все зависит от степени активности общества».
«В избирательном процессе должен участвовать весь народ. Опыт последних лет свидетельствует о том, что избиратели не демонстрируют в этом процессе активности», — отметила Шовкет Гаджиева. При этом она выразила убеждение, что в сложной ситуации, с которой в этой стране столкнулись демократические силы, оппозиция должна выступить единым фронтом.
По ее мнению, положительных результатов можно добиться при объединении всего оппозиционного лагеря. «Мы сможем достичь этого, лишь положив конец разобщенности между оппозиционными партиями. Нужно прекратить разговоры о больших и маленьких партиях»,- считает оппозиционер.
По словам Гаджиевой, если оппозиция вновь разделится на блоки, надежды на успех не будет: «Мы ведем деятельность в рамках блока „Азадлыг“. Без сомнения, в парламентских выборах будет участвовать и этот блок»,- сказала она.
Парламентские выборы состоятся в Азербайджане осенью 2010 года. Ранее выборы прошли в ноябре 2005 года.