Ներկա պահին Վարդան Մամիկոնյանի արձանին հարող տարածքում ընթանում է Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքը: Այն կազմակերպվել է 10-րդ ընտրատարածքում պատգամավորության թեկնածու առաջադրված, «Հայկական ժամանակ» թերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի քարոզարշավի շրջանակներում: Հանրահավաքը վարում է ՀՀՇ վարչության անդամ Արամ Մանուկյանը:
Հանրահավաքին ներկա է ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, ում ժամանելուց ներկաները սկսել են վանկարկել «Լեւոն-Լեւոն»: Միջոցառմանը ներկա են նաեւ ՍԴՀԿ ատենապետ Լյուդմիլա Սարգսյանը, ՀԺԿ առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանը, «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Զ. Սարգսյանը, ԱԳ նախկին նախարար Ալեքսանդր Արզումանյանը, ՀՀՇ վարչության նախագահ Արարատ Զուրաբյանը, Լիբերալ կուսակցության առաջնորդ Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ՀԱԿ համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը, ՀՀ դատախազի նախկին տեղակալ Գագիկ Ջհանգիրյանը, Ն. Փաշինյանի շտաբի ղեկավար Դավիթ Մաթեւոսյանը:
Հանրահավաքի ժամանակ «Ժառանգություն» կուսակցությունից անցյալ տարեվերջին հեռացված անդամների անունից Արթուր Սարդարյանը հայտարարել է, թե կուսակցությունից հեռացվածները ստեղծել են «Ժողովրդական իշխանություն» հասարակական-քաղաքական նախաձեռնությունը, որը միանում է ՀԱԿ-ին: Իսկ հանրահավաքը վարող Արամ Մանուկյանն էլ տեղեկացրել է, որ ՀԱԿ-ին է միացել նաեւ «Լինենք տեր պետության» ուսանողական երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունը:
Նշենք, որ հանրահավաքում ելույթ են ունենալու Լ. Տեր-Պետրոսյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, Արամ Զ. Սարգսյանը, Դավիթ Մաթեւոսյանը, Հմայակ Հովհաննիսյանը: Վերջինս իր թեկնածությունը հանել է ի օգուտ Ն. Փաշինյանի: Հանրահավաքից հետո տեղի է ունենալու երթ:
Հիշեցնենք, որ այսօր ոստիկանները խոչընդոտել են ընդդիմության ներկայացուցիչներին` բարձրախոսով բնակչությանն իրազեկել հանրահավաքի մասին:

В настоящий момент на территории, прилегающей к памятнику Вардану Мамиконяну в центре Еревана, проходит митинг оппозиционного Армянского национального конгресса. Он организован на территории 10-ого столичного избирательного округа в рамках предвыборной агитации кандидата в депутаты на довыборах в парламент, главного редактора газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна. Митинг ведет представитель Армянского общенационального движения Арам Манукян.
На митинге присутствует первый президент Армении Левон Тер-Петросян, с появлением которого собравшиеся стали скандировать «Левон! Левон!». В акции принимают участие лидер Народной партии Армении Степан Демирчян, руководитель партии «Республика» Арам Саркисян, экс-министр иностранных дел Александр Арзуманян, председатель Правления АОД Арарат Зурабян, другие первые лица оппозиции.
На митинге от имени исключенных в конце минувшего года из партии «Наследие» выступил Артур Сардарян, который заявил, что исключенные из партии создали общественно-политическую инициативу «Народная власть», которая объединяется с АНК. А ведущий митинга Арам Манукян сообщил, что к АНК присоединилась также молодежная общественная организация «Станем хозяевами государства».
Отметил, что на митинге должны выступить Тер-Петросян, Степан Демирчян, Арам Саркисян, Давид Матевосян, Амаяк Ованнисян. Как известно, кандидат в депутаты по тому же округу А. Ованнисян снял свою кандидатуру в пользу Никола Пашиняна. После митинга состоится шествие.
Напомним, что сегодня полицейские препятствовали представителям оппозиции уведомлять ереванцев по громкоговорителям о созываемом митинге.