Հանդես գալով խորհրդարանական հանձնաժողովում` անգլիացի բժիշկ Սալի Դեվիսը պնդել է,  որ բակտերիաները իմունիտետ են ձեռք բերել ժամանակակից մի շարք պրեպարտների նկատմամբ, իսկ նոր հակաբիոտիկներ պարզապես չկան:
Դեվիսն իր մտահոգությունն է  հայտնել  խնդրի մասշտաբների վերաբերյալ: Նրա խոսքով` արդեն մոտ ապագայում սովորական վիրահատությունները կարող են սպառնալ հիվանդի կյանքին:
«Գլոբալ տաքացումն ամենամեծ սպառնալիքը չէ: Ապոկալիպսիսը կարող է վրա հասնել 20 տարի հետ, երբ  սովորական վիրահատական միջամտությունը մահվան ելք կարող է ունենալ, քանի որ մենք պարզապես հակաբիոտիկներ չենք ունենա»,-ասել է նա:
Հակաբիոտիկները ժամանակակից բժշկության ձեռքբերումներից են, սակայն  բակտերիաներն արագ են զարգանում եւ հարմարվում նրանց:
ԱՀԿ-ն պնդում է, որ լուրջ միջոցներ չձեռնարկելու պարագայում հակաբիոտիկների դարաշրջանը կարող է ավարտվել:

Распространение бактерий, устойчивых к большинству известных антибиотиков, несет не меньшую угрозу человечеству, чем глобальное потепление и другие возможные катастрофы, опасаются эксперты.
Как утверждает главный врач Англии Салли Дэвис, бактерии приобретают иммунитет к большинству современных медицинских препаратов, а новых антибиотиков попросту нет.
Выступая перед парламентской комиссией, Дэвис высказала опасения по поводу масштаба проблемы. По ее словам, уже в ближайшем будущем даже рутинные хирургические операции могут угрожать жизни пациентов, сообщает Русская служба BBC.
«Очевидно, что глобальное потепление - не главная угроза человечеству, - заявила Дэвис. - Апокалипсис может наступить лет через 20, когда, скажем, операция по замене тазобедренного сустава, может привести к летальному исходу, так как у нас попросту не будет антибиотиков».
Появление антибиотиков считается одним из основных достижений современной медицины. Однако бактерии быстро развиваются и приспосабливаются к ним.
Всемирная организация здравоохранения утверждает, что если не предпринять серьезных мер, то эпохе антибиотиков может наступить конец.