ԱՄՆ Հարավային Դակոտա նահանգում օրենք է ընդունվել, որը թույլ է տալիս զինել ուսուցիչներին եւ դպրոցի մյուս աշխատակիցներին:
Հանրապետականների առաջարկած օրինագիծը գործողության մեջ է մտնում հուլիսից: Այն չի պարտավորեցնում ուսուցիչներին դպրոցում զենք կրել, պարզապես նրանց տրվում է ընտրություն, հաղորդում է  «BBC News»-ը:
Ուսուցիչները, որոնք զենք կրելու իրավունք են ստանում, կոչվելու են «դպրոցական պահպաններ»: Նրանց պատրաստությամբ կզբաղվեն իրավապահները:
Նոր միջոցառման կողմնակիցների կարծիքով, այն թույլ կտա կանխել դպրոցների վրա հարձակումները, ինչպես եղավ 2012թ. դեկտեմբերին Քոնեքթիքութի նահանգում, երբ Ադամ Լինզան սպանեց  20 աշակերտի եւ վեց ուսուցչի:

В американском штате Южная Дакота принят закон, позволяющий учебным округам вооружать учителей и других работников школ.
Закон, предложенный республиканцами, вступает в действие с июля. Он не обязывает учителей носить оружие в школу, а лишь предоставляет им выбор, поясняет BBC News.
Учителя, получившие право носить оружие, будут называться «школьными стражами». Подготовкой «стражей» будут заниматься правоохранительные органы.
Как пишет «Лента.Ру», по мнению сторонников новой меры, она поможет предотвратить нападения на школы подобные тому, что произошло в Коннектикуте в декабре 2012 года. Тогда в школе «Сэнди Хук» 20-летний Адам Ланза убил 20 детей и шесть преподавателей. В свою очередь противники вооруженных учителей полагают, что из-за этого школа станет более опасным местом.