ԱՄՆ Միչիգան նահանգի դպրոցներից մեկի տնօրենը երրորդ դասարանի աշակերտից վերցրել է խաղալիք զինվորները, որոնցով նա զարդարել էր ծննդյան խմորեղենը:
Դպրոցականից խլված խաղալիքները տնօրենը վերադարձրել է նրա ծնողներին: Նա իր քայլը բացատրել է նրանով, որ խաղալիք զինվորները երեխաների մեջ բռնություն են քարոզում, եւ դրանց օգտագործումը խմորեղեն զարդարելու համար, նորաբաց «Սենդի Հուք» դպրոցում վերջերս տեղի ունեցած սպանությունների ֆոնին անպարկեշտ է, հայտնում է »Լենտա.ռու»-ն` վկայակոչելով  The Daily Mail-ը:
Իր հերթին, աշակերտի հայրն ասել է, որ խմորեղենը զարդարած խաղալիքներն արտացոլել են Երկրորդ աշխարհամարտին մասնակցած զինծառայողներին եւ ինքը զինծառայողների ու «Սենդի Հուք» դպրոցի մարդասպանի միջեւ որեւէ կապ չի տեսնում: «Մենք ուղղակի գերազանցում ենք քաղաքական կոռեկտությունը»,- հայտարարել է նա:
«Սենդի Հուք» դպրոցի պատահարը տեղի է ունեցել Նյութաուն քաղաքում 2012 թվականի դեկտեմբերի 14-ին: Քսանամյա Ադամ Լենզան իր մորը պատկանող ատրճանակով կրակել է 20 երեխայի եւ վեց մեծահասակների վրա, որից հետո ինքնասպան է եղել:

В американском штате Мичиган директор школы отобрала у третьеклассника игрушечных солдатиков - они украшали испеченные по случаю его дня рождения пирожные.
Изъятые у школьника Хантера Фаунтина игрушки директор вернула его родителям. Она пояснила, что игрушечные солдатики пропагандируют среди детей насилие и их использование в качестве украшения для пирогов некорректно в свете недавних убийств в начальной школе «Сэнди Хук», сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на The Daily Mail.
В свою очередь отец ученика Кейси Фаунтин заявил, что игрушки, украшавшие торты, изображали американских военнослужащих времен Второй мировой войны. Какой-либо связи между ними и убийцей из «Сэнди Хук» Фаунтин не видит. «Мы просто перебарщиваем с политкорректностью», - заявил он.
Инцидент в школе «Сэнди Хук» в американском городе Ньютаун произошел 14 декабря 2012 года. 20-летний Адам Ланза застрелил из принадлежащего его матери пистолета 20 детей и шестерых взрослых, а потом застрелился сам.