Սեյմի մի քանի խորհրդարանականների անհամաձայնությունը չի կարող ազդել Լիտվա-ԼՂՀ բարեկամության խմբի աշխատանքի վրա, քանի որ պատգամավորներն ազատ են եւ երկրում գոյություն ունի խոսքի ազատություն: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել Լիտվայի Սեյմի պատգամավոր Դանգուտե Միկուտիենեն:
Պատգամավորի խոսքով` Սեյմում գոյություն ունեն մեծ քանակությամբ բարեկամության խմբեր. Չեչնիայի, Թայվանի, Տիբեթի եւ այլ երկրների հետ: «Այս բնագավառում ընդդիմադիրների հայտարարությունները մեծ նշանակություն չունեն: Սակայն մեր գործընկերների հայտարարություներն ադրբեջանական լրատվամիջոցներում ցույց են տալիս նրանց քաղաքավարությունը: Մենք ցավում ենք, որ նրանք այդկերպ են ընկալում ժողովրդավարական գործընթացն ու խոսքի ազատությունը»:
Միկուտիենեն նշել է, որ մոտ օրերին կքննարկվեն Լիտվա-ԼՂՀ բարեկամության խմբի հետագա ծրագրերը. «Մեր բարեկամության խումբը շատ ակտիվ կլինի եւ դրանում կասկած չկա»:

Несогласие ряда парламентариев Сейма никак не может повлиять на работу группы дружбы Литва-НКР, так как депутаты свободны и в стране существует свобода слова. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am выразила депутат Сейма Литвы Дангуте Микутиене.
По словам депутата, в Сейме есть большое количество групп дружб: есть группы дружбы с Чечней, Тайванью, Тибетом и другими странами. «В этом плане высказывания оппонентов мало что значат. Однако высказывания наших коллег в азербайджанских СМИ показывают их этику. Мы сожалеем о том, что они таким образом понимают демократические процессы и свободу слова».
Микутиене отметила, что в ближайшее время будут обсуждены дальнейшие планы группы дружбы Литва-НКР: «Наша группа дружбы будет очень активна, в этом нет сомнений».