Չեխիան պատրաստ է մասնակցել ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման Պրահյան գործընթացին: APA-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հայտարարել է Չեխիայի Պատգամավորների պալատի եվրոպական հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Յան Գամաչեկը:
Նա նկատել է, թե Չեխիան պատրաստ է միջնորդ լինել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում: «Մենք պատրաստ ենք մասնակցել այդ գործընթացին: Չեխիան հրաշալի հասկանում է, թե Ադրբեջանի համար ինչ խնդիրներ է կրում հակամարտությունը: Սա շատ բարդ հակամարտություն է, բայց, այդուհանդերձ, Լեռնային Ղարաբաղի շուջր ստատուս-քվոն չի կարող հավերժ պահպանվել եւ պետք է շարժվի մեռյալ կետից»;
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Չեխիայի խորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովը Խոջալու դեպքերի մասին միակողմանի բանաձեւ էր ընդունել: Երեւանում Չեխիայի ԱԳ նախարա Կարել Շվարցենբերգը հայտարարել էր, թե չեխական կողմն ընդունել է այդ քայլի սխալ լինելու փաստը:

The Czech Republic is ready to participate in the peaceful settlement of the Karabakh conflict, Deputy Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Chamber of Deputies of the Czech parliament Jan Hamacek said in Baku.
He noted that the Czech Republic is ready to act as a mediator in Karabakh peace process.
“We are ready to participate in this process. The Czech Republic understands that this conflict is the biggest problem for Azerbaijan. This is a complicated conflict, therefore, the status quo is inadmissible. It is high time to drive the process from the deadlock,” APA agency quotes Hamacek.
Earlier Foreign Affairs Committee adopted a unilateral resolution on Khojalu events. During his visit to Armenia, Czech FM Karel Schwarzenberg said they understood that it was a blunder.