Ֆրանսիայի Կրթության նախարար Վենսան Պիյոնը ապրիլի 24-ին Փարիզում Կոմիտասի հուշարձանին ծաղկեպսակ է դրել 1915թ-ին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության զոհ դարձած 1,5 միլիոն հայերի հիշատակին: Այդ մասին հայտնում է «Nouvelles d'Arménie»-ին: Փարիզում Կանադայի հրապարակում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառման ժամանակ 4-5 հազար ֆրանսահայ է հավաքվել, որոնք եկել էին լսելու նախարարին եւ Ֆրանսիայում հայկական կազմակերպությունների Կորդինացված խորհրդի ղեկավարներին` Արա Թորանյանին եւ Մուրադ Փափազյանին:
Վենսան Պիյոնի ելույթից առաջ Մուրադ Փափազյանը նրա ներկայությամբ կրկնել է այդ առավոտ Փարիզի քաղաքապետարանում արված իր նկատողություններն այն մասին, որ հարկավոր է Ֆրանսիայի նախագահին հիշեցնել , որ նա 7 տարի առաջ, ինչպես նաեւ անցյալ տարի խոստացել է աշխատել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քննադատող օրինագծի վրա:
Այնուհետեւ Հնչակյան կուսակցության անդամ Սարո Մարդիրյանը մարդու իրավունքների կազմակերպության կողմից ապրիլի 24-ին Ստամբուլում արված ճառն կրկին բարձրաձայնել է: Մոտավորապես Ժամը 20:00-ին հազարավոր մասնակիցներ առաջին անգամ իրենց քայլերն ուղղել են Ելիսեյան դաշների ուղությամբ ուղիղ դեպի Թուրքիայի դեսպանատուն:

France’s education minister Vincent Peillon laid a wreath at the monument to Komitas in Paris to honor the memory of the 1.5 million Armenians who became victims of the 1915 Genocide in the Ottoman Turkey, Nouvelles d'Arménie reported.
Thousands of French Armenians came to the Canada Square of Paris where the minister and the two co-chairmen of the Coordination Council of Armenian Organizations in France - Ara Toranian and Mourad Papazian addressed the public.
The Minister said he it is necessary to remind the President of France about his promise to work on a bill penalizing the Armenian Genocide denial.
Later thousands of participants formed a procession that moved - for the first time on the Champs-Elysees - straight to the Turkish Embassy in France.