Եթե առաջիկա կիրակի օրը լինեն Երեւանի ավագանու ընտրությունները, ապա երեւանցիների 41,5 տոկոսը ձայնը կտա Հանրապետական կուսակցության, իսկ 14,5 տոկոսը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 27-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց GALLUP International association-ի հայաստանյան ներկայացուցչության տնօրեն Արամ Նավասարդյանը՝ ներկայացնելով իրենց կատարած հետազոտության արդյունքները։
«Բարեւ, Երեւան» դաշինքին իր ձայնը կտա ընտրողների 7,9 տոկոսը, «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը՝ 3,7 տոկոսը, ՀՅԴ-ին՝ 3,1 տոկոսը, ՀԱԿ-ինը՝ 2,9 տոկոսը, «Առաքելությանը»՝ 0,3 տոկոսը։ Հարցին դժվարացել է պատասխանել 26, 1 տոկոսը։
Հարցմանը մասնակցածներից 57, 6 տոկոսը քաղաքապետի պաշտոնում տեսնում է գործող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, Վարդան Օսկանյանին՝ 5,9 տոկոսը, Արմեն Երիցյանին՝ 3, 8 տոկոս, Արմեն Մարտիրոսյանին՝ 3,7 տոկոս, Վահագն Խաչատրյանին՝ 2,3 տոկոս, Արմեն Ռուստամյանին՝ 1,8 տոկոսը, Գուրգեն Արսենյանին՝ 1, 7 տոկոս, Մեսրոպ Առաքելյանին ՝ 0, 1 տոկոս, դժվարացեկ է պատասխանել 17, 9 տոկոսը։
Իսկ թե ինչու է բնակչության մեծ մասը քաղաքապետի պաշտոնում տեսնում հենց Տարոն Մարգարյանին, ապա հարցվածները նշել են մի քանի հատկանիշներ՝ ծանոթ են աշխատանքին, տեսել են այն, իրականցրել է դրական փոփոխություններ, լավ, վստահելի, խելացի մարդ է, աշխատում է ժողովրդի համար։
Ասոցիացիան նաեւ համեմատական հետազոտություն է անցկացրել կուսակցության եւ թեկնածուների միջեւ։
Տարոն Մարգարյանին ավելի շատ ձայն կտան, քան ՀՀԿ-ին, ՕԵԿ-ի դեպքում եւս Արմեն Երիցյանը 0,1 տոկոսով ավելի շատ ձայն կստանա, քան այդ կուսակցությունը։
Մնացած ուժերի դեպքում՝ ԲՀԿ, «Բարեւ, Երեւան», ՀՅԴ, ՀԱԿ-ի դեպքերում ավելի շատ ձայն կտան այդ քաղաքական ուժերին, քան թեկնածուներին։
Նշենք, որ GALLUP International association-ը երրորդ անգամ է իրականացնում նմանատիպ հետազոտություն, առաջին փուլը իրականացրել է նոյեմբերին, երկրորդը՝ փետրվարին, սա արդեն երրորդ փուլն է։ Հետազոտությունը անց է կացվել 1066 ընտրողների շրջանում՝ դեմ առ դեմ հարցումների միջոցով։

YEREVAN. – If the Armenian capital city Yerevan Council election were to be held next Sunday, 41.5 percent of the residents would vote for the ruling Republican Party (RPA) and 14.5 percent, for non-governmental Prosperous Armenia Party (PAP). Gallup International Association’s Armenia Office Director Aram Navasardyan informed this during a press conference on Saturday, and he presented the results of their most recent survey.
In line with this poll, 7.9 percent of the Yerevan constituents would vote for the opposition Heritage Party-led ‘Barev [Hello], Yerevan’ bloc; 3.7 percent, for the interim coalition government’s junior partner Orinats Yerkir (Rule of Law) Party (RLP); 3.1 percent, for the opposition ARF Dashnaktsutyun Party; 2.9 percent, for the opposition Armenian National Congress (ANC) Party; and 0.3 percent, for the Arakelutyun (Mission) Party. A total of 26.1 percent could not give an answer.
In addition, 57.6 percent of the respondents see serving Mayor Taron Margaryan as the next Mayor; 5.9 percent, (PAP) MP, mayoral candidate, and former FM Vartan Oskanian; 3.8 percent, RLP mayoral candidate and acting Emergency Situations Minister Armen Yeritsyan; 3.7 percent, Heritage Party Vice-Chairman and “Barev Yerevan” bloc’s mayoral candidate Armen Martirosyan; 2.3 percent, Yerevan former Mayor and ANC mayoral candidate Vahagn Khachatryan; 1.8 percent, ARF MP and mayoral candidate Armen Rustamyan; 1.7 percent, PAP MP Gurgen Arsenyan; and 0.1 percent, Arakelutyun Party mayoral candidate Mesrop Arakelyan. A total of 17.9 percent could not give an answer.
To note, Gallup International Association conducted this survey among 1,066 respondents, and by way of posing face-to-face questions.