2013 թ. առաջին եռամսյակում Հայաստան է ներկրվել 8299 ավտոմեքենա, տեղեկացնում է ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն:
2012 թ. առաջին եռամսյակի համեմատ ներկրված ավտոմեքենաների թիվն ավելացել է 1441-ով կամ 21%-ով;
Ավտոմեքենաների ներկրումից այս տարի մաքսային մարմինները գանձել են 8,6 մլրդ դրամ (մոտ 21 մլն դոլար), նախորդ տարվա 8.1 մլրդ դրամի համեմատ: Մաքսային գանձումների ոչ համամասնական աճը պայմանավորված է նրանով, ներմուծված մեքենաների աճը հիմնականում տեղի է ունեցել մինչեւ 10 հազ. դոլար արժեղությամբ մեքենաների մասով:
Այսպես՝ 2013 թ. ներկրված մեքենաների կեսից ավելին կամ 5121-ը մինչեւ 5 հազ. դոլար արժողությամբ են: Յուրաքանչյուր հինգերորդ ներկրված ավտոմեքենա (1656 հատ) ունեցել է 5-10 հազ. դոլար արժողություն:
Թանկարժեք մեքենաների (30 հազ. դոլարից ավելի արժողությամբ) մեքենաների թիվը կազմել է 399 կամ ընդհանուրի 4,8%-ը: Նախորդ տարի առաջին եռամսյակում ներմուծվել էր 567 թանկարժեք ավտոմեքենա:

YEREVAN. – A total of 8,299 vehicles were imported to Armenia in the first quarter of 2013, the State Revenue Committee informs.
The number of imported cars grew by 1,441, or by 21 percent, as compared to the first quarter of 2012.
The country’s customs agencies have levied close to $21 million so far this year from the import of vehicles. But this amount of customs charges is a disproportionate increase from the year past, since the growth in the number of imported cars primarily occurred on the account of importing cars that cost up to $10,000.
But the number of imported expensive vehicles, which cost more than $30,000, comprised 399, or 4.8 percent of the total imports. A total of 567 expensive cars were imported to Armenia in the first quarter of 2012.