Հունգարիայի լրատվամիջոցների հարցերով խորհուրդը տուգանել է Magyar Hirlap օրաթերթին գնչուների հասցեին վիրավորական մեկնաբանությունների համար: Հունվարին տպագրված սյունակում լրագրող Ժոլտ Բայերը գնչուներին կենդանիներ էր անվանել` հայտարարելով, թե գնչուական համայնքի մեծ մասը արժանի չէ ապրելու հունգարների մեջ: Նա նաեւ քննադատել էր գնչու երիտասարդներին Բուդապեշտի մերձակայքում ամանորյա գիշերը տեղի ունեցած ծեծկռտուքի համար: Բայերի հայտարարությունը բուռն քննարկում էր հարուցել, գրում է BBC-ն:
Մարտին Հունգարիայում հեղինակավոր մրցանակ էր հանձնվել հակագնչուական եւ հակասեմիթական արտահայտություններով հայտնի լրագրող Ֆերենց Սանիսլոյին: Չնայած քննադատությանը` կառավարությունը հայտնել էր, թե մրցանակը չի կարող ետ վերցնել:
Նշենք, որ Հունգարիայում այլատյացության դրսեւորումների աճ է գրանցվել: Աջ արմատական «Յոբիկ» կուսակցությունը մայիսի 5-ին Բուդապեշտում ցույց էր արել համաշխարհային հրեական կոնգրեսի անցկացման դեմ:

Совет по делам СМИ Венгрии оштрафовал ежедневную газету Magyar Hirlap за оскорбительные комментарии в адрес цыган. В колонке, напечатанной в январе, журналист Жолт Байер назвал цыган животными, заявив, что значительная часть цыганской общины не достойна жить среди венгров. Он также подверг критике цыганскую молодежь за их участие в массовой драке в новогоднюю ночь в деревне вблизи Будапешта. Заявления Байера вызвали широкое осуждение, передает BBC.
В марте в Венгрии была вручена престижная награда журналисту Ференцу Санисло, известному своими антицыганскими и антисемитскими высказываниями. Несмотря на критику этого решения, правительство заявило, что отнять у журналиста награду уже нельзя. Цыгане составляют около 7% населения Венгрии, передает «Росбалт».
Отметим, сообщения о проявлениях ксенофобии в Венгрии в последнее время участились. Так, праворадикальная партия «Йоббик» («За лучшую Венгрию») 5 мая устроила в Будапеште демонстрацию против проведения в городе Всемирного еврейского конгресса.