Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած կրակոցների հետեւանքով հրազենային վիրավորում ստացած ԼՂՀ N զորամասի հրամանատար, գնդապետ Արտակ Բուդաղյանի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ կայուն ծանր, թեեւ դրական դինամիկա է նկատվում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀ ՊՆ Կենտրոնական կայազորի Զինվորական հոսպիտալի պետ Արամ Ասատրյանը:
Նա նշեց, որ վերջինս աչքերը բացում է, խոսում է, բայց դեռ միջադեպի մասին որեւէ մեկի հետ չի խոսել: Հայտնի չէ, թե երբ Արտակ Բուդաղյանը Վերակենդանացման բաժանմունքից  կտեղափոխվի այլ բաժանմունք: Ինչ վերաբերում է երրորդ անգամ նրան վիրահատելուն, ապա Արամ Ասատրյանը նշեց, որ եթե ապաքինումը այսպես շարունակվի, ապա դրա անհրաժեշտությունը չի լինի:
Կրակոցների հետեւանքով մյուս տուժածը` Գորիսի բժշկական կենտրոնից «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն տեղափոխված Սուրեն Խաչատրյանի թիկնապահի`  Նիկոլայ Աբրահամյանի առողջական վիճակը եւս լավ է, դրական դինամիկա է նկատվում:  Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Էրեբունի»  բժշկական կենտրոնի  հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Շուշան Հունանյանը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 2-ին՝ ժամը 00:10-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի տան մոտ հնչել են կրակոցներ, որի հետեւանքով 1 մարդ մահացել է, եւս 2 մարդ հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել են Գորիսի բժշկական կենտրոն: Մահացածը Գորիսի քաղաքապետի նախկին թեկնածու Ավո Բուդաղյանն է, իսկ վիրավորներից մեկը՝ նրա եղբայրը՝ Արտակ Բուդաղյանը, ով ԼՂՀ N զորամասի հրամանատար է, մյուս վիրավորը՝ Նիկոլայ Աբրահամյանն է, ով Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի ազգականն է եւ թիկնապահը:
Կրակոցները հնչել են «Բերետա» տեսակի եւ որսորդական հրացանից: Փաստի առթիվ արդեն հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրօրի 104 հոդվածի 1-ին մասի (սպանություն) եւ 235 հոդվածի (ապօրինի զենք, զինամթերք կրելը, պահելը, օգտագործելը) հատկանիշներով: Վիրավորներին Գորիսի բժշկական կենտրոնից ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության արագ հակազդման բաժնի օպերների ուղեկցությամբ շտապ օգնության մեքենաներով տեղափոխել են Երեւան: Գորիսում հայտնի Սդղի լճում խնջույք է եղել, որին մասնակցել է նաեւ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Վեճ է ծագել, որը շարունակվել է Սյունիքի մարզպետի տան մոտ: Փաստի առթիվ արդեն հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրօրի 104 հոդվածի 1-ին մասի (սպանություն) եւ 235 հոդվածի (ապօրինի զենք, զինամթերք կրելը, պահելը, օգտագործելը) հատկանիշներով:
Դեպքի կապակցությամբ ձերբակալվել, ապա կալանավորվել է Սյունիքի մարզպետի թիկանապահ Զարզանդ Նիկողոսյանը եւ Սուրեն Խաչատրյանի որդին` 19-ամյա Տիգրան Խաչատրյանը: Գործի քննությունն իրականացնում է զինվորական դատախազությունը:

В состоянии командира N-ской части ВС НКР, полковника Артака Будагяна, раненого в перестрелке возле дома губернатора Сюникской области, есть положительная динамика. Однако в целом состояние остается тяжелым. Об этом корреспонденту Новости Армении - NEWS.am сообщил начальник Центрального клинического госпиталя Минобороны Армении Арам Асатрян.
По его словам, пациент в сознании, разговаривает, однако о происшедшем пока ни с кем не говорил.
Другой раненый в перестрелке, охранник губернатора Николай Абрамян находится в ереванском медцентре «Эребуни». В его состоянии также заметна положительная динамика. Об этом сообщила руководитель отдела по связям в общественностью медцентра Шушан Унанян.
Как сообщалось ранее, инцидент произошел в ночь на 2 июня. Во время застолья с участием находившегося в Горисе проездом из Еревана президента Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакяна произошел спор. Выяснение отношений продолжилось около дома губернатора области Сурена Хачатряна.
В результате перестрелки погиб бывший кандидат в мэры Гориса Аво Будагян, а его брат, командир одной из воинских частей НКР Артак Будагян, тяжело ранен. Охранник и одновременно родственник губернатора Николай Абрамян также ранен.
По факту происшедшего возбуждено уголовное дело по ч.1 статьи 104 УК (убийство) и 235 (незаконное ношение, хранение оружия). Охранник губернатора Зарзанд Никогосян, не так давно оказавшийся в очередной раз в центре скандала, но так и не понесший наказания и сын губернатора, 19-летний Тигран, арестованы. Им предъявлены обвинения по п.6 ч.2 статьи 104 (убийство, совершенно общественно опасным способом), ч.1 статьи 235 (незаконное хранение  оружия и боеприпасов), ч.1 статьи 112 (умышленное нанесение тяжкого вреда здоровью).
Отметим, что сам Сурен Хачатрян также не в первый раз оказывается прямо или косвенно замешанным в скандале. Один из скандалов с непосредственным участием губернатора касался предпринимательницы Сильвы Амбарцумян. В Специальной следственной службе Армении было возбуждено уголовное дело на основании письменного сообщения предпринимателя, согласно которому губернатор Сюникской области Сурен Хачатрян 14 ноября позапрошлого года в гостинице «Армения - мариотт» ударил ее. Было  возбуждено уголовное дело по признакам статьи 118 Уголовного кодекса Армении (побои), однако следствие не выявило состава преступления, и никакие фактические последствия для губернатора не имели места. По некоторым данным, на этот раз также фигурировала оплеуха.