Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է մնալ բարդ ու պայթյունավտանգ, հայտարարել է սառեցված հակամարտությունների հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Անդրեյ Դեշչիցան հունիսի 12-ին Կիեւում կայացած Ռազմավարական քննարկաման ակումբի նիստի ժամանակ:
«Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ապա իրավիճակն այնտեղ բավականին բարդ է, անըդհատ կա պայթյունի սպառնալիք` կապված Երեւանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ օդային հաղորդակցման ստեղծման հետ»,-ասել է նա, փոխանցում է Ուկրաինֆորմը:
Հատուկ ներկայացուցչի խոսքով` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների` երկկողմ հանդիպում անցկացնելու ցանկության բացակայությունը վտանգներ է ստեղծում: Դեշչիցան ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ում Ուկրաինայի նախագահությունը հանդես է եկել երկկողմ առաջարկությամբ` երկու երկրների նախագահների հանդիպումը հնարավորինս շուտ անցկացնելու կապակցությամբ:
Ընդ որում, սառեցված հակամարտությունների հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչը մատնանշել է տարածաշրջանում կայունացնող մի քանի գործոնների առկայությունը, որոնց թվին նա, մասնավորապես, դասել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունները: Բացի այդ, Դեշչիցայի կարծիքով կայունացնող գործոն է հանդիսանում հաջորդ տարի Ռուսաստանում անցկացվելիք Սոչիի Օլիմպիական խաղերը: «Ռուսաստանը շահագրգռված է, որպեսզի Կովկասում հանգիստ եւ անվտանգ լինի»,-ասել է նա` հավելելով, որ ՌԴ-ն կառուցողական դեր է խաղում տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման հարցում:

Situation in Karabakh remains complicated and may blow up, OSCE Chairperson’s Special Representative for conflicts Andrii Deshchytsia said.
Speaking during the session of strategic discussion club in Kiev, Deshchytsia explained there is a threat that the conflict can explode in the context of Armenia’s intention to launch air communication between Yerevan and Stepanakert.
The special representative noted that the reluctance of Armenian and Azerbaijani leaders to hold a bilateral meeting creates the danger. Deshchytsia stressed that the Ukrainian chairmanship of the OSCE has offered the parties to hold a meeting of Presidents of Armenia and Azerbaijan as soon as possible.
However, the OSCE representative pointed to the existence of a stabilizing factor in the region, in particular, presidential elections in Azerbaijan and Armenia. In addition, a stabilizing factor, according to Deshchitsa, is holding Olympics in Russia’s southern city of Sochi.
Russia wants the Caucasus to be a quiet and safe place, he said, adding that Russia is playing a constructive role in maintaining regional security.