Իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է մնալ բարդ ու պայթյունավտանգ, հայտարարել է սառեցված հակամարտությունների հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Անդրեյ Դեշչիցան հունիսի 12-ին Կիեւում կայացած Ռազմավարական քննարկաման ակումբի նիստի ժամանակ:
«Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղին, ապա իրավիճակն այնտեղ բավականին բարդ է, անըդհատ կա պայթյունի սպառնալիք` կապված Երեւանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի միջեւ օդային հաղորդակցման ստեղծման հետ»,-ասել է նա, փոխանցում է Ուկրաինֆորմը:
Հատուկ ներկայացուցչի խոսքով` Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների` երկկողմ հանդիպում անցկացնելու ցանկության բացակայությունը վտանգներ է ստեղծում: Դեշչիցան ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ-ում Ուկրաինայի նախագահությունը հանդես է եկել երկկողմ առաջարկությամբ` երկու երկրների նախագահների հանդիպումը հնարավորինս շուտ անցկացնելու կապակցությամբ:
Ընդ որում, սառեցված հակամարտությունների հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչը մատնանշել է տարածաշրջանում կայունացնող մի քանի գործոնների առկայությունը, որոնց թվին նա, մասնավորապես, դասել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունները: Բացի այդ, Դեշչիցայի կարծիքով կայունացնող գործոն է հանդիսանում հաջորդ տարի Ռուսաստանում անցկացվելիք Սոչիի Օլիմպիական խաղերը: «Ռուսաստանը շահագրգռված է, որպեսզի Կովկասում հանգիստ եւ անվտանգ լինի»,-ասել է նա` հավելելով, որ ՌԴ-ն կառուցողական դեր է խաղում տարածաշրջանում անվտանգության պահպանման հարցում:

Ситуация в Нагорном Карабахе продолжает быть сложной и может взорваться, заявил спецпредставитель председателя ОБСЕ по вопросам замороженных конфликтов Андрей Дещица во время заседания Стратегического дискуссионного клуба в Киеве 12 июня.
«Что касается Нагорного Карабаха, то ситуация там достаточно сложная, все время существует угроза того, что она может взорваться в связи с учреждением авиасообщения между Ереваном и Нагорным Карабахом», - сказал он, передает Укринформ.
По словам спецпредставителя, нежелание лидеров Армении и Азербайджана провести двустороннюю встречу создает опасность. Дещица подчеркнул, что Украинское председательство в ОБСЕ выступило с предложением к обеим сторонам провести встречу президентов Армении и Азербайджана как можно скорее.
При этом спецпредставитель председателя ОБСЕ по вопросам замороженных конфликтов указал на существование нескольких стабилизирующих факторов в регионе, к которым он отнес, в частности, президентские выборы в Азербайджане и Армении. Кроме того, стабилизирующим фактором, по мнению Дещицы, является проведение Россией в будущем году в Сочи Олимпийских Игр. «Россия заинтересована в том, чтобы на Кавказе было спокойно и безопасно», - сказал он, добавив, что РФ играет конструктивную роль в сохранении безопасности в регионе.