Կառավարությունը, այսօրվա՝ օգոստոսի 8-ի նիստում, հավանություն է տվել Հայաստանի Վերականգնման վարկերի բանկի միջեւ ֆինանսավորման համաձայնագրի նախագծին, որն ուղղված է Շիրակի մարզում, Ախուրյան գետի վրա գտնվող Կապսի ջրամբարի վերականգնմանը:
Ջրամբարը պետք է ունենար 60 մլն խմ ծավալ, սակայն 1985թ. սկսված շինարարությունը դադարեցվել էր 1993թ., երբ պատվարի բարձրությունը նախագծային 73 -ի փոխարեն հասցվել էր ընդամենը 20 մետրի: Անավարտ շինությունը վտանգավոր է ստորին հոսանքում գտնվող բնակավայրերի եւ ենթակառուցվածքների համար: Միաժամանակ ջրամբարը կարող է նպաստել տարածաշրջանի գյուղատնտեսության զարգացմանը, ուստի դիտարկվել են դրա վերականգնման տարբերակներ:
Գերմանական KfW բանկը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Կապսի ջրամբարի պատվարի կառուցումն ավարտին հասցնելուն, ուստի նախագծի կազմման մրցույթ է հայտարարվել: Ծրագրի իրականացումը կարժենա 18,5 մլն եվրո, որի վարկային միջոցներն արդեն իսկ նախատեսված են երկկողմ համաձայնագրով: Այժմ գերմանական բանկը պատրաստ է 350 հազար եվրո դրամաշնորհով իրականացնել նպատակային ուսումնասիրություն՛ մինչեւ ծրագրի հիմնական փուլի մեկնարկը:
Հաջորդ որոշմամբ գործադիրը հավանություն է տվել Հայաստանի Հանրապետության եւ նույն բանկի միջեւ «Համայնքային ենթակառուցվածքների 2-րդ ծրագրի 3-րդ փուլի» շրջանակում մատուցվելիքի փորձագիտական ծառայությունների համար 505 հազար եվրո գումարի չափով դրամաշնորհի տրամադրման համաձայնագրին: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «Լոռի ջրմուղկոյուղի», «Շիրակ-ջրմուղկոյուղի» եւ «Նոր Ակունք» ՓԲԸ-ների եւ «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման պայմանագրերն ավարտվելու են 2013թ.-ին` սույն ֆինանսավորման համաձայնագրով նախատեսվում է իրականացնել համապատասխան ուսումնասիրություններ` 2013թ. հետո կիրառվելիք մասնավոր համագործակցության գործընկերության պայմանագրերի նախակնքման եւ մասնավոր օպերատորի հետ բանակցության աջակցման նպատակով:
Կառավարության որոշմամբ ՀՀ ֆինանսների նախարարության աշխատակազմի կառուցվածքում ստեղծվել է հաշվետվությունների ուսումնասիրության բաժին, որի նպատակն է առավել արդյունավետ կազմակերպել նախարարության գործառույթները:

Правительство Армении на заседании 8 августа одобрило проект соглашения с Банком кредитов на восстановление о финансировании, предполагающее  восстановление водохранилища Капса на реке Ахурян в Ширакской области.
Водохранилище должно было иметь вместимость в 60 млн. куб. м, однако начатое в 1985 году строительство было прекращено в 1993 году, когда высота плотины достигла всего лишь 20 метров вместо проектных 73 метров. Недоконченное строение является опасным для населенных пунктов и инфраструктур, находящихся на нижнем течении. Одновременно водохранилище может способствовать развитию сельского хозяйства в области, поэтому были рассмотрены варианты его восстановления.
Немецкий банк «KfW» выразил готовность содействовать завершению строительства плотины водохранилища Капса, поэтому был объявлен конкурс на составление проекта. Осуществление программы будет стоить 18,5 млн. евро, кредитные средства уже предусмотрены по двустороннему соглашению. Сейчас немецкий банк готов осуществить целевое изучение грантов в размере 350 тыс. евро до старта основного этапа программы.
Следующим решением исполнительная власть одобрила соглашение между Арменией и тем же банком о предоставлении гранта в размере 505 тыс. евро для экспертных услуг, предоставляемых в рамках «3-го этапа 2-ой программы общинных инфраструктур». Учитывая то обстоятельство, что договоры об управлении с ЗАО «Лорийский водоканал», «Ширакский водоканал», «Нор Акунк» и ЗАО «Армянский водоканал» истекают в 2013 году, по данному соглашению о финансировании предусматривается осуществить соответствующие исследования, с целью содействия парафированию договоров частного сотрудничества и партнерства и переговорам с частным оператором.