Ֆրանկֆուրտ-նա-Մայնում(ԳԴՀ) ոստիկանությունը ծխախոտի մաքսանենգության մեղադրանքով ձերբակալել է Ղազախստանի գլխավոր դեսպան Ախաթ Ալպիսբաեվին:
«Այդ հարցի հետ կապված բոլոր որոշումները, այդ թվում նաեւ կարգապահական միջոցառումների հետ կապված, բոլոր մեկնաբանությւնները կլինեն միայն այն ժամանակ, երբ մանրամասն պարզենք իրավիճակը»,- հայտնել է Ղազախստանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչ Ժանբոլաթ Ուսենովը:
Ոստիկանույթունը մի քանի օր հետեւել է կասկածյալին: Դատարանը դիվանագետին կալանավորելու վճիռ է կայացրել: Գերմանացի դատախազն ու քննիչները չեն մեկնաբանում իրավիճակը, հաղորդում է «Gazeta.ru»-ն:

Генеральный консул Казахстана во Франкфурте-на-Майне (ФРГ) Ахат Алпысбаев был задержан полицией по подозрению в контрабанде сигарет.
«Все решения по этому вопросу, включая решения о дисциплинарных мерах, все дополнительные комментарии мы дадим, когда детально разберемся в ситуации», - сообщил представитель внешнеполитического ведомства Казахстана Жанболат Усенов.
Полиция вела слежку за подозреваемым в течение нескольких недель. Суд выдал санкцию на арест дипломата. Прокурор и следователи в Германии не комментируют ситуацию, сообщает «Газета.Ru».