Սիրիական ճգնաժամն ունի աշխարհաքաղաքական եւ տարածաշրջանային բաղադրիչներ, որոնք, բնականաբար,  բավական սերտ են փոխկապակցված: Այս մասին այսօր՝  սեպտեմբերի 18-ին հայտարարել է միջազգային հարցերով փորձագետ, արեւելագետ, պրոֆեսոր, Ավստրիայում եւ Հունգարիայում Վրաստանի նախկին դեսպան  Կոտե Ժգենտինը՝  «Մեծ Կովկասը սիրիական ճգնաժամի համատեքստում» թեմայով Երեւեան-Մոսկվա-Թբիլիսի հեռուստակամուրջի ժամանակ:
«Թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները Հարավային Կովկասում, կախված կլինի Սիրիայում իրադարձությունների զարգացումից: Սիրիայի հարցով  Ռուսաստանի նախաձեռնության հրապարկումից եւ դրան ամերիկացիների արձագանքելուց հետո հարցն այլ կերպ է դրված. կաշխատի՞ արդյոք այդ նախաձեռնությունը, թե՞ ոչ», - նշել է Կոտե Ժգենտինը՝ հավելելով, որ կարծիք կա, թե ռուս-ամերիկյան համաձայնագրի ինչ-որ մասը կկատարվի, եւ դա, ամեն դեպքում,  կհանգեցնի նրան, որ ամերիկացիները չեն հարվածի Սիրիային:  Ըստ փորձագետի համոզման՝ դա նշանակում է, որ սիրիական հակամարտությունը  չի խորանա:
«Եթե խոսենք կարճաժամկետ ծրագրերի մասին, ապա չեմ կարծում, որ սպառվել են սիրիական ճգնաժամի լուծման  քաղաքական եւ դիվանագիտական հնարավորությունները: Այդ համատեքստում իրադարձությունների զարգացման դեպքում՝ դա մեծ ազդեցություն կունենա Հարավային Կովկասի վրա», - ընդգծել է Կոտե Ժգենտինը: Նա հավելել է, որ նույնիսկ եթե ամերիկացիները վճռեն ռազմական գործողության դիմել, դա վճռորոշ ազդեցություն չի ունենա Հարավային Կովկասի իրադրության վրա, սակայն երկարաժամկետի դեպքում, իհարկե, ազդեցությունը զգալի կլինի:

Сирийский кризис имеет геополитическую и региональную составляющие, которые, естественно, довольно тесно связаны друг с другом. Об этом заявил  18 сентября эксперт по международным вопросам, востоковед, профессор, бывший посол Грузии в Австрии и Венгрии Котэ Жгентин в ходе телемоста Ереван-Москва-Тбилиси на тему «Большой Кавказ в контексте сирийского кризиса».
«Как будут развиваться события на Южном Кавказе, будет зависеть от того, как будут развиваться события в самой Сирии. После того, как прозвучала инициатива России в отношении Сирии и американцы на это отреагировали, вопрос стоит по-другому: будет работать эта инициатива или нет», - отметил Котэ Жгентин, добавив, что существует мнение, что какая-то часть российско-американских соглашений будет выполнена, и это, все-таки, приведет к тому, что американцы не ударят по Сирии. А это, по убеждению эксперта, значит, что сирийский конфликт разрастаться не будет.
«Если говорить в краткосрочном плане, я не думаю, что исчерпаны политические и дипломатические возможности для решения сирийского кризиса. В случае развития событий в таком контексте, это будет иметь большое влияние на Южный Кавказ», - подчеркнул Котэ Жгентин. Он добавил, что даже если американцы решатся на военную операцию, это в краткосрочном плане не будет иметь решающего влияния на ситуацию в регионе Южного Кавказа, но в долгосрочном плане, конечно же, влияние окажется ощутимым.