Եվրամիության ղեկավարությունը պատրաստ է միջամտել Ռուսաստանի եւ նախկին խորհրդային երկրների միջեւ առեւտրային պատերազմներին: Առաջին քայլը կարող է դառնալ Բրյուսելի կողմից մոլդովական գինու քվոտայի ավելացումը՝ ռուսական շուկայի փակման հետեւանքով Քիշնեւի կրած եւ հետագայում սպասվող վնասները փոխհատուցելու համար: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման եւ բարիդրացիական հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն «Կոմերսանտ-Ուկրաինա»-ի հետ զրույցում:
Ռուսաստանի կողմից այդ երկրի գինու նկատմամբ բեռնարգելքի սահմանումից հետոԵՄ-ն հաստատել էր Մոլդովայից գինի եւ այլ արտադրանքներ ներկրելու պատրաստակամությունը, նաեւ խոստացել էր քննարկել  ԵՄ-ում մոլդեվական արտահանման քվոտաների ավելացման հնարավորությունը: Իր հարցազրույցում Շտեֆան Ֆյուլեն հաստատել է, որ Բրյուսելն արդեն նախաձեռնել է մոլդովական գինու ներկրման քվոտայի ավելացումը:
Եվրահանձնաժողովը համանման քայլեր կարող է ձեռնարկել Ուկրաինայի նկատմամբ: «Եթե մեր գործընկերները ինչ-որ կողմից ճնշումների են ենթարկվում, այդ թվում՝ Ռուսաստանի, եւ եթե դա կապ ունի ԵՄ-ի հետ Ասոցացման մասին համաձայնագիր ստորագրելու կամ նախաստորագրելու հետ, Եվրամիությունը պետք է նրանց կորուստները փոխհատուցելու հնարավորություն գտնի»,- ասել է Ֆյուլեն:
Նա ընդգծել է, որ «Եվրասիական միության նախագիծը պետք է հարգի մեր գործընկերների ինքնիշխան որոշումները»: «Ռուսաստանի կողմից ցանկացած սպառնալիք՝ կապված ԵՄ-ի հետ համաձայնագիր ստորագրելու հետ, անընդունելի է: Սա վերաբերում է ճնշման տարբեր ձեւերին, ներառյալ՝ էներգակիրների գների ավելացումը, առեւտրային խոչընդոտներ ստեղծելը, նաեւ՝ բարդացված մաքսային ընթացակարգերը, ռազմական համագործակցությունը, անվտանգության երաշխավորումը եւ ձգձգված հակամարտությունների հարցում օգնությունը», -  ասել է Ֆյուլեն եւ հավելել, որ նշված գործողությունները խախտում են Եվրոպայի բոլոր երկրների կողմից ընդունված սկզբունքները:
Ֆյուլեի հարցազրույցը նվիրված էր ԵՄ-ի եւ Ուկրաինայի միջեւ Ասոցացման մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների նախապատրաստական փուլի ավարտին: Սեպտեմբերի 18-ին այդ փաստաթղթին հավանություն էր տվել Ուկրաինայի կառավարությունը:

Руководство ЕС готово вмешаться в торговые войны между Россией и бывшими советскими республиками. Первым шагом может стать увеличение Брюсселем квот на импорт молдавского вина, чтобы компенсировать Кишиневу потери, которые он понес и еще понесет от закрытия российского рынка. Об этом сообщил еврокомиссар по вопросам политики расширения и добрососедства Штефан Фюле в интервью газете «Коммерсант-Украина».
После того как Россия ввела эмбарго на поставку вина из этой страны, в ЕС оперативно подтвердили, что продолжат импортировать вино и другие продукты из Молдовы, а также рассмотрят возможность увеличить квоты на молдавский экспорт в ЕС. В своем интервью Штефан Фюле подтвердил, что Брюссель уже инициировал процедуру увеличения квот на импорт молдавского вина.
Аналогичные шаги Еврокомиссия может предпринять и в отношении Украины. «Если наши партнеры оказываются объектом неоправданного давления какой-либо стороны, включая, конечно же, давление Российской Федерации, и если это связано с их стремлением подписать или парафировать соглашение об ассоциации с ЕС, Евросоюз должен найти возможность возместить их потери», - сказал Фюле.
Фюле подчеркнул: «Проект Евразийского союза должен уважать суверенные решения наших партнеров». «Любая угроза России, связанная с возможным подписанием соглашений с ЕС, неприемлема. Это касается многих видов давления, включая злоупотребления в вопросе установления цен на энергоносители, возникновение торговых барьеров, к примеру, запреты на импорт, которые не сопоставимы с требованиями ВТО, а также сложные таможенные процедуры, военное сотрудничество, гарантирование безопасности и поддержка в вопросе затяжных конфликтов», - сказал он, добавив, что указанные действия нарушают принятые всеми государствами Европы принципы.
Интервью Штефана Фюле было приурочено к завершающему этапу переговоров по подготовке соглашения об ассоциации между Украиной и Евросоюзом. 18 сентября проект этого документа одобрил кабинет министров Украины.