Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատան կայքում հրապարակվել է Լեհաստանի եւ Շվեդիայի ԱԳ նախարարներ Ռադոսլավ Սիկորսկիի եւ Կարլ Բիլդտի համատեղ հոդվածը` նվիրված Արեւելյան գործընկերությանը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք այն, որտեղ անդրադարձ կա նաեւ հայաստանին.
«2008թ-ի գարնանը Շվեդիան եւ Լեհաստանը նախաձեռնեցին Արեւելյան գործընկերությունը` Եվրոպական միության հավակնոտ մի քաղաքականություն` ուղղված Արեւելյան Եվրոպական վեց հարեւաններին, ովքեր ցանկանում են ավելի սերտ հարաբերություններ ունենալ ԵՄ-ի հետ:
Հիմա` հինգ տարի անց, Արեւելյան գործընկերության երրորդ` Վիլնյուսի գագաթնաժողովին ընդառաջ, մենք եւ մի շարք շվեդ եւ լեհ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ սկսում ենք մի համատեղ այց` դեպի Արեւելյան գործընկերության բոլոր մայրաքաղաքներ` Քիշնեւ, Կիեւ, Թբիլիսի, Երեւան, Բաքու եւ Մինսկ:
Առաջին ուղերձը, որ մենք բերում ենք, վերաբերում է այն ամենին, ինչն արդեն իսկ ձեռք է բերվել. մենք ավարտել ենք Ասոցացման Համաձայնագրերի եւ Խորը ու համապարփակ ազատ առեւտրի տարածության վերաբերյալ աշխատանքը Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի հետ, որոնք ստորագրվելուց հետո կբերեն ԵՄ-ի հետ առավել լայն եւ խորը համագործակցության: Մենք ստորագրել ենք Վիզաների դյուրացման վերաբերյալ մի շարք համաձայնագրեր, ամենավերջինը` Հայաստանի հետ: Երկու դեպքում էլ տեսել ենք տեսել ենք նշանակալի առաջընթաց բարեփոխումների եվրոպական օրակարգի հարցում: Չնայած աշխատանքի մեծ մասը չոր տեքստերի շուրջ բանակցություններ եւ բյուրոկրատական չափանիշների համապատասխանեցում էր, մենք քայլ առ քայլ բացել ենք շատ իրական դռներ առեւտրի եւ ճամփորդության համար:
Մեր երկրորդ ուղերձն այն մասին է, թե ինչ է պետք անել, որպեսզի Արեւելյան գործընկերության ներուժն ամբողջությամբ օգտագործվի: Դրան հասնելու համար մենք համատեղ արժեքների հանդեպ մեր գործընկեր երկրների առավել ուժեղ հանձնառության կարիքն ունենք: Մենք նաեւ պետք է հասարակության բոլոր հատվածների ջանքերը կենտրոնացնենք` նոր հնարավորություններից լիովին օգտվելու համար: Իրական վերափոխումը տեղի կունենա միայն այն երկրներում, որոնք որոշում կկայացնեն հօգուտ փոփոխության:
Մենք հստակորեն պահանջում ենք Բելառուսից ազատ արձակել իր քաղաքական բանտարկյալներին եւ կոչ ենք անում մեր գործընկերներին հեռու մնալ ընտրողաբար արդարադատության կիրառումից: Մենք մտահոգված ենք ժողովրդավարության հետնահանջով: Դեռ սպասում ենք, որ Ուկրաինան` այս գործընկերության առաջամարտիկը, վերջնական քայլ կկատարի, ինչը թույլ կտա ԵՄ-ին ստորագրել Ասոցացման Համաձայնագիրը Վիլնյուսում:
Որպես Արեւելյան Եվրոպայի հաճախակի այցելուներ` գիտենք, որ այս բաներից որոշները հեշտ չեն: Այն, ինչ խնդրում է ԵՄ-ն ներառում է զոհողություններ, եւ որոշ դեպքերում նույնիսկ կորուստներ: Միաժամանակ մենք խորապես համոզված ենք, որ ձեռբերումներն ավելի մեծ են, իսկ ջանքեր գործադրելն արդարացված:
Բոլոր հետազոտություններն ու ամբողջ փորձը ցույց են տալիս, որ Եվրոպական միության հետ ավելի սերտ հարաբերությունները ժամանակի ընթացքում նշանակալի տնտեսական օգուտներ են բերում:Մենք սա տեսել ենք այն երկրներում, որոնք միացել են ԵՄ-ին 2004թ-ին, երբ օրինակ Լեհաստանի առեւտուրը Շվեդիայի հետ համարյա կրկնապատկվեց անդամակցությանը հետեւած մի քանի տարիների ընթացքում: Մենք սա տեսել ենք Թուրքիայում, որի տնտեսական հրաշքը հիմնված է ԵՄ-ի հետ սերտ տնտեսական համագործակցության վրա: Եվ համոզված ենք, որ կտեսնենք դա նորից Արեւելյան եվրոպական գործընկեր երկրներում, որոնք կստորագրեն ԵՄ-ի առաջարկած նոր համաձայնագրերը եւ ամբողջությամբ կօգտվեն դրանցից:
ԵՄ-ի հետ ավելի սերտ ինտեգրացիան բարեփոխումների համար ամուր հիմք կապահովի: Օրենսդրության համապատասխանեցումը ԵՄ-ի acquis-ին (Միության միասնական իրավական ժառանգությունը) կարող է հիասթափեցնող լինել, սակայն երկիրը երկրի հետեւից ցույց են տվել, թե դա ինչպես է օգնել բարգավաճմանը, եկամուտների ավելացմանը եւ սովորական քաղաքացիների կյանքերի բարելավմանը: ԵՄ-ն, իհարկե, պատրաստ է օժանդակել: Միայն 2013թ-ին գործընկեր երկրների համար հատկացվել է 600 միլիոն եվրո, եւ ինչքան ավելի շատ կլինեն բարեփոխումները, այնքան ավելի կմեծանա օժանդակությունը:
Այս քայլերից որեւէ մեկն ուղղակի ալտրուիզմ չէ կամ զրոյական գումարով խաղի մի մաս: Կայուն, բարգավաճող եւ անվտանգ երկրները լավ հարեւաններ են ինչպես մեզ, այնպես էլ Ռուսաստանի նման երկրների համար: Մեր այցի ընթացքում կվերահաստատենք ամուր համերաշխությունն այն գործընկերների հետ, ում հանդեպ կիրառվում են անհեռատես արտաքին ճնշումներ ԵՄ-ի հետ հետագա ինտեգրացիան կասեցնելու համար:
Հուսանք, որ Վիլնյուսի գագաթնաժողովը կլինի ձեռբերումների գագաթնաժողով: Միաժամանակ այն կնշանավորի ԵՄ-ի եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների միջեւ ավելի խորը ինտեգրացիայի սկիզբը: Սա լավ է մեզ բոլորիս համար: Չնայած, որ մենք հավատում ենք, որ ԵՄ-ի դուռը պետք է բաց մնա ցանկացած եվրոպական երկրի համար, որը կցանկանա միանալ եւ կհամապատասխանի բոլոր չափանիշներին, այնուամենայնիվ, այս այցի ընթացքում մեր ուղերձը չի լինի մի վերացական խոստում, այլ քայլեր ձեռնարկելու գործնական քաջալերում:
Մինսկից հյուսիս-արեւմուտքում մինչեւ Բաքու հարավ-արեւելքում, բոլորը պետք է հասկանան, որ ապագան որոշվելու է այդտեղ, ոչ թե Վարշավայում, Ստոկհոլմում կամ Բրյուսելում: Արեւելյան գործընկերության երկրների համար կա պարզ տրամաբանություն. ԵՄ-ի հետ իրենց հարաբերությունների խորությունը վերջիվերջո սահմանվելու է ոչ այլ ինչով, քան իրենց հանձնառության խորությամբ: Ինչքան ավելի հավակնոտ է եվրոպական բարեփոխումների օրակարգը, այնքան ավելի հավակնոտ է եվրոպական ինտեգրացիայի ուղին, եւ այնքան ավելի իրատեսական է իրապես ամբողջական եւ ազատ Եվրոպա ունենալու մեր տեսլականը»:

Foreign Ministers of Poland and Sweden Radosław Sikorski and Carl Bildt presented an article “Making Europe Whole” which has appeared on the eve of their joint visit to Chisinau, Kyiv and Tbilisi. The article is dedicated to the Eastern Partnership.
The full article is below:
“In spring 2008, Sweden and Poland initiated work on the Eastern Partnership – a more ambitious policy for the European Union vis-à-vis six Eastern European neighbors seeking closer relations with the Union.
Now – five years later and in the run-up to the third Eastern Partnership Summit in Vilnius – we will embark on a joint trip that will take us or our representatives to the Eastern Partnership capitals: to Chisinau, Kyiv, Tbilisi, Baku, Yerevan and Minsk.
The first message that we will bring is about all that has already been achieved: we have finalized work on Association Agreements and Deep and Comprehensive Free Trade Areas with Georgia, Moldova and Ukraine that, once signed, will lead to broader and more profound co-operation with the EU. We have signed a host of Visa Facilitation Agreements, most recently with Armenia. And here and there we have seen some significant progress on the European reform agenda. While much of the work has been about negotiating dry texts and adjusting bureaucratic standards, we have step by step opened very real doors for trade and travel.
Our second message will be about what needs to be done for the Eastern Partnership to deliver in full. For this to happen, we need a stronger commitment from our partner countries to common values. We also need a concerted effort from all parts of society to make the most out of the new opportunities. Real transformation will only happen in countries that decide in favor of change.
We stand firm in our demand that Belarus must release its political prisoners and we call upon partners to stay clear of practices of selective justice. We are concerned about democratic backsliding. And we still wait for Ukraine – the original front runner of this partnership – to take the final step that will allow the EU to sign the Association Agreement in Vilnius.
As frequent visitors to Eastern Europe, we know that some of these things are not easy. What the European Union is asking may include sacrifices, and for some – even losses. But at the same time, we are deeply convinced that the gains are bigger and the effort is worth making.
All studies – and all experience – show that closer relations with the European Union bring considerable economic benefits over time. We have seen this in the countries that joined the EU in 2004, when for example Poland’s trade with Sweden almost doubled during the years immediately following accession. We have seen it in Turkey, which has had its economic miracle underpinned by closer economic ties with the EU. And we are convinced that we will see it again in those Eastern European partner countries that sign and make full use of the new agreements on offer with the EU.
Closer integration with the Union will provide an anchor for reforms. Adjusting legislation to the EU acquis may be frustrating, but in country after country we have seen how this has helped increase prosperity, raise income levels and improve the lives of ordinary citizens. The EU will, of course, be ready to assist. In 2013 alone, over 600 million euros are available for our partner countries, and the more they reform the greater the support will become.
None of this is pure altruism, or part of a zero-sum game. Countries that are stable, prosperous and secure make better neighbors for us, just like they do for countries such as Russia. During our trip, we will therefore reiterate our strong solidarity with those partners that are subject to short-sighted external pressure to abandon further EU integration.
The Vilnius Summit will hopefully be a summit of achievement. At the same time, it will mark the beginning of deeper integration between the EU and the countries of Eastern Europe. This is a good thing for all of us. And while we believe that the door to the EU must remain open for any European country that wishes to join and fulfills all the criteria, our final message during this round trip will not be an abstract promise, but a practical encouragement to take action.
From Minsk in north-west to Baku in south-east, everyone must understand that the future will be decided there – not in Warsaw, Stockholm or Brussels. For Eastern Partnership countries the logic is simple: the depth of their relationship with the EU will ultimately be determined by nothing else but the depth of their commitment. The more convincing the agenda of European reforms, the more ambitious the path of European integration – and the more realistic our vision of a Europe that is truly whole and free.”