Հայաստանի Կենտրոնական բանկը ընթացող տարվա սեպտեմբերի 4-ին որոշում ընդունեց վերաֆինանսավորման(ռեպո) տոկոսադրույքը թողել նույն մակարդակում՝ 8.5 տոկոս: Փորձը ցույց է տալիս, որ մեր պայմաններում գնաճը զսպելն այդ մեթոդով այդքան էլ արդյունավետ չէ: Նշենք, որ զարգացած երկրներում վերաֆինանսավորման դրույքները հասել են աննախադեպ ցածր մակարդակի, իսկ գնաճը պահպանվել է ընդունելի սահմանում:
Օրինակ Եվրամիության ու եվրագոտում կենտրոնական բանկի դրույքն այժմ կազմում է 0.75 տոկոս, այսինքն մեր ցուցանիշից էապես ցածր: Նշենք, որ այս բանկի գործառույթներից մեկը եվրագոտու երկրնրում գնաճը 2 տոկոսի մակարդակում պահելն է: Տեղեկացնենք, որ 2013թ.-ի սեպտեմբերին նույն եվրագոտում տարեկան կտրվածքով այն կազմել է 1.1տոկոս, օգոստոսին՝ 1.3 տոկոս:
Մեր մոտ գնաճի պատկերն այլ է: Սեպտեմբերին սպառողական գների ինդեքսը տարեկան կտրվածքով 108.2 տոկոս էր: Ընդ որում, սննդամթերքը թանկացել էր 8.2 տոկոսով, «բնակվարձ, վառելիք, էլեկտրաէներգիա» խումբը 19.3 տոկոսով, բուժօգնությունն ու դեղորայքը՝ 12.2 տոկոսով:
Գնաճի կարեւոր գործոն է առաջարկի ու պահանջարկի միջեւ համամասնության շեղումը: Նշենք, որ օգոստոսի վերջին 2011-2013 կտրվածքով Հայաստանում դրամական զանգվածն աճել է 1.4 անգամ:
Սակայն բանկային համակարգից դուրս կանխկի դրամի քանակը աճել էր 1.1 անգամ: Միաժամանակ արտարժույթով ավանդները առեւտրային բանկերում աճել են 1.6 անգամ:
Արդյունքում դրամական զանգվածում արտարժույթով ավանդների մասնաբաժինը նշված ժամանակահատվածում աճել է 5.2 տոկոսային կետով՝ օոստոսի վերջին հասնելով 47.6 տոկոսի: Բացարձակ աճի տեսակետից արտարժույթով ավանդները էապես գերազնացել են կանխիկ դրամի ցուցանիշը՝ 247.2 մլրդ դրամը 38.4 մլրդ դրամի դիմաց, երկու տարվա արդյունքում:
Նշենք, որ արտարժույթի նման «հաջողություններ» գրանցվել են անգամ Կենտրոնական բանկի կողմից «դոլարականացման» կրճատման արդյունքում(ընդ որում, տնտեսական ռեսության մեւ գնաճի պատճառներից մեկը տնտեսության «դոլարականացումն է»): Այսպես, շուկայում սեփական դրամական միավորի կանխիկը վերջին տարիներին չի ամրացել:
Տնտեսության տարբեր բնագավառներում գների ու սակագների աճը տարբեր բնույթ է կրում, ու դա միշտ չէ հնարավոր բացատրել առաջարկի ու պահանջարկի համամասնությամբ: Օրինակ, որքանով է ճիշտ առողջապահության բնագավառում ծառայությունների թանկացումը վերագրել քաղաքացիների «պահանջարկին»: Ավելի շուտ դեր են խաղում այլ սուբյեկտիվ գործոններ:
Վերջին ժամանակներում մասնագետները շրջանառում են «ագրարային գնաճ» հասկացությունը: Այս սեզոնում բանջարեղենի ու մրգերի բերքահավաքը հենց նշանավորվեց կտրուկ, երկնիշ թվերով աճով, երբ այդ ապրանքների սպառողական գները բարձրացան:
Օրացուցային տարվա ընթացքում տեղական մշակաբույսերի գները խիստ սեզոնային բնույթ են կրում՝ նվազելով բերքահավաքի գագաթնակետին: Բայց այս տարի, չնայած մշակաբույսերի մեծ քանակության մասին պաշտոնական տվյալներին, կարտոֆիլի, շատ մրգերի եւ բանջարեղենի շուկայական գինը զգալիորեն ավելացել էր:
Այսպիսով, մայրաքաղաքում կարտոֆիլի միջին գինը տարեկան կտրվածքով օգոստոսին աճել գրեթե 1,9 անգամ, խաղողի գինը՝ 1.7 անգամ, լոլիկի գինը՝ 1.4 անգամ:
Սկզբունքորեն, այս երեւույթը կարելի է վերագրել բերքի ուռճացված տվյալներին, թեեւ չի բացառվում մի շարք մշակաբույսերի արտահանման աճի ազդեցությունը: Եթե վերջին ենթադրությունը ճիշտ է, ապա ազգային շահերի շուկայում խախտումն ակնհայտ է: Սակայն, երկու տարբերակում էլ արտադրության ծավալները հստակ սահմանափակ են: Շատ զարգացած երկրներում, գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալը թույլ է տալիս արտադրանքի զգալի մասը արտահանել՝ առանց վնասելու ազգային շուկան:
Հասկանալի է, որ ծառայությունների սակագները այնպիսի ոլորտնեում ինչպես առողջապահությունն է, պետական խիստ կարգավորման կարիք ունեն: Ֆինանսական հոսքըմ հիվանդանոցներում ծառայությունների ինքնարժեքը, առավել եւս պետպատվեր իրականացնելու դեպքում, վերահսկողության կարիք ունեն:
Առաջնային նպատակը, որը մասամբ կարող է զսպել երկրում գների բարձրացումը, գյուղատնտեսական արտադրանքի աճն է: Այլ միջոցառումներից բացի(կոլեկտիվացում, պետական ծառայությունների մատուցում եւն), այս գործում էական դեր կարող է խաղալ արտոնյալ վարկավորումը:
Արտոնյալը չի ընկալվում այնպես, ինչպես որ հիմա է ընկալվում: Հայտնիէ, որ շատ գյուղատնտեսների համար այդ «արտոնությունները» անհաղթահարելի էին, ու հիմա շատ գյուղացներ անհույս վարկառուներ են:
Այնպես որ, գնաճի զսպման վերաֆինանսավորման մեթոդն ու դրան նմանները մեր տնտեսության վրա հակառակ ազդեցությունն են թողնում:

Центробанк Армении 4 сентября текущего года принял решение оставить ставку рефинансирования (репо) на прежнем уровне – 8,5%. Практика показала, что в наших условиях этим методом сдержать инфляцию не столь уж эффективно. Заметим, что в развитых странах ставки рефинансирования (а также годовые по кредитам коммерческих банков) достигли небывало низкого уровня, однако инфляция находится в приемлемых пределах.
К примеру, ставка ЕЦБ (Центрального банка Евросоюза и еврозоны) ныне составляет 0,75%, то есть на порядок ниже нашего показателя. Отметим, что одной из функций этого банка является удержание инфляции в странах еврозоны на уровне 2%. Для справки: инфляция в той же еврозоне в сентябре 2013 года составила 1,1% в годовом исчислении, после 1,3% в августе.
У нас картина с инфляцией, несмотря на сверхвысокую ставку рефинансирования, иная. Индекс потребительских цен в сентябре, в годовом исчислении, составил 108,2%. При этом продукты питания подорожали в среднем на 8,2%, услуги по группе «квартплата, топливо, электроэнергия» - на 19,3%, медицинское обслуживание и медикаменты – на 12,2%.
Важнейшим фактором инфляции считается нарушения баланса между предложением и спросом, вызываемое избыточной денежной массой в денежном обращении. Отметим, что по состоянию на конец августа, за период с 2011 года по 2013 год денежная масса в Армении возросла в 1,4 раза.
Однако количество наличных денег вне банковской системы (так называемый «нал») увеличилось в этом периоде гораздо медленнее - в 1,1 раза. Между тем остатки вкладов в иностранной валюте в коммерческих банках страны возросли опережающими темпами – в 1,6 раза.
Вследствие этого доля вкладов в иностранной валюте в денежной массе возросла в указанном периоде на 5,2 процентных пункта, достигнув по состоянию на конец августа 47,6%. По абсолютному приросту вклады в иностранной валюте на порядок превысили показатель по «налу» - 247,2 млрд. драмов против 38,4 млрд. драмов, по итогам двух лет.
Заметим, что указанные «успехи» по инвалюте достигнуты, несмотря на ряд мер Центробанка по сокращению «долларизации» вкладов (кстати, в экономической теории одним фактором инфляции считают как раз «долларизацию» экономики, когда зелененькие банкноты становятся параллельной валютой, выполняя функции денег). Итак, давление собственно суммы «нала» в драмах на рынок за последние годы особо не усилилось…
Рост цен и тарифов в различных сферах экономики имеет различный характер, и не всегда их можно объяснять нарушением баланса между спросом и предложением. Скажем, правильно ли вышеприведенное подорожание услуг отечественной медицины скидывать на активизацию «спроса» граждан? Скорее всего, свою роль сыграли другие, субъективные факторы…
С недавнего времени специалисты стали отдельно выделять так называемую «аграрную инфляцию» - резкий рост на продовольствие, аграрную продукцию. Нынешний сезон сбора урожая овощей и фруктов как раз ознаменовался резким, в двузначных цифрах, ростом розничных цен на многие виды этих продуктов.
Цены на продукцию растениеводства местного происхождения в течение календарного года имеют ярко выраженную сезонность, снижаясь в пик сбора урожая и поставок на рынок. Но в текущем году, несмотря на официальные данные о небывалом урожае, рыночные цены картофеля, многих видов овощей и фруктов ощутимо повысились. Так, в столице средние цены картофеля в августе возросли в годовом исчислении почти в 1,9 раза, винограда - в 1,7 раза, помидоров - более, чем в 1,4 раза.
В принципе этот феномен можно объяснить дутыми данными о сборе урожая, хотя не исключается влияние заметного роста экспорта ряда продуктов растениеводства. Если последнее предположение правильное, то налицо ущемление интересов национального рынка. Но, в обеих вариантах объяснений, масштаб производства явно ограничен. Во многих развитых странах объем сельскохозяйственного производства позволяет значительную часть продукции экспортировать, без всякого ущерба для национального рынка.
Понятно, что тарифы на услуги в сферах, наподобие медицинского обслуживания, нуждаются в жестком государственном регулировании. Которое, судя по темпам подорожания упомянутых услуг, находится не на должном уровне. Финансовые потоки, себестоимость услуг в больницах, тем более в тех, которые выполняют госзаказы, нуждаются в контроле.
Первостепенной задачей, способной отчасти сдерживать подорожание жизни в стране, является обеспечение роста продукции сельского хозяйства. Помимо прочих мероприятий (коллективизация, предоставление государством ряда услуг, и др.), в этом вопросе свою роль может сыграть льготное кредитование.
Но «льготное» не в том виде, в котором оно практикуется ныне. Как известно, «льготные» условия и годовые по кредитам оказались непосильными для многих фермеров, и теперь не редкость сельчане, числящиеся в безнадежных должниках.
Так что методы сдерживания инфляции, наподобие высоких ставок рефинансирования, дают прямо противоположный долгосрочный эффект в нашей экономике.