ԼՂ խնդրի կարգավորման բանակցությունների ընթացքը բավական լուրջ է, որի պատճառով անհրաժեշտություն է առաջացել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այցելեն տարածաշրջան: Մարտի 28-ին Ստեփանակերտում նման տեսակետ է հայտնել Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Յուրի Մերզլյակովը:
Նշենք, որ ԼՂՀ ղեկավարության հետ համանախագահների հանդիպումը տեւել է մոտ 1,5 ժամ, որից հետո նրանք նշել են, որ հանդիպումը բովանդակալից էր: Յուրի Մերզլյակովի խոսքով, տարվա վերջին համանախագահների կողմից առաջ քաշված առաջարկությունների համաձայնեցման գործընթացն ընթացքի մեջ է:
Ռուս համանախագահն ընդգծել է, որ, ընդհանուր առմամբ, կողմերը համաձայնության են եկել Մադրիդյան սկզբունքների շուրջ` բացի 4 կետերից: Նրա խոսքով, հայկական կողմն արդեն իր անհամաձայնությունն է հայտնել որոշ կետերի վերաբերյալ, բայց իրենք հակված չեն բարդացնել իրավիճակը: «Ուղիղ երկու տարի առաջ նույն իրավիճակն էր Մադրիդյան սկզբունքների շուրջ, երբ հայկական կողմը ընդունում էր, բայց, ինչպես հիմա է պարզվում` ոչ ամբողջապես, իսկ ադրբեջանական կողմը չէր ընդունում, եւ մենք երկար աշխատեցինք, որպեսզի գանք ընդհանուր հայտարարի», — նշել է Մերզլյակովը: Հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այսօր ժամանում են Հայաստան եւ հանդիպելու են Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ:

The talks on Nagorno-Karabakh peace process reached a critical stage, thus the necessity of OSCE Minsk Group Co-Chairs’ arrival to the region emerged, Russian Co-Chair Yuri Merzlyakov stated in Stepanakert on March 28.
Co-chairs’ 1.5-hour meeting with NKR leadership was fruitful. According to Merzlyakov, the coordination of co-chairs last proposal is currently in the process.
On the whole, the parties reached an agreement on Madrid Principles, except for 4 provisions. Armenian side dissented from some of them, but they are not inclined to complicate the situation, Merzlyakov said. “Two years ago the situation around Madrid Principles was similar, when Armenian side accepted them, but as it turned out now not entirely, whereas Azerbaijani side opposed, and we worked hard to come to a consensus,” RFE/RL quotes Merzlyakov.
As reported previously, March 29, OSCE MG Chairs arrive in Yerevan. They will meet with RA President Serzh Sargsyan and Foreign Minister Edward Nalbandian.