Հայաստանը թերագնահատեց իրավիճակը, որը ստեղծվեց սեպտեմբերի 3-ից հետո. անհրաժեշտ էր եվրոպական կառույցների ու հասարակության հետ ծավալուն աշխատանք տանել, որպեսզի հնարավոր լիներ բացատրել իրավիճակն ու այն ընդունելի դարձնել: Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ի նախագահ, փորձագետ Կարեն Բեքարյանը:
Նրա խոսքով, վերջին ժամանակներում տեղի են ունենում բավական ակտիվ գործողություններ երկու ուղղություններում. խոսքը ինտեգրացիոն գործընթացների մասին է Եվրոպայի ու ԱՊՀ շրջանակներում:
«Եվրոպայում ընդունված փաստաթղթերից կարելի է առանձնացնել երկու ուղղություն. առաջինը Եվրախորհրդարանի հայտնի բանաձեւն է, որը քննարկման առիթ տվեց հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ, իսկ մյուսը Եվրամիության «Արեւելյան համագործակցության» գագաթաժողովն է Վիլնյուսում»,- նշել է Կարեն Բեքարյանը:
Փորձագետի խոսքով՝ Եվրախորհրդարանի բանաձեւը Հայաստանում կտրուկ արձագանք ստացավ: «Հիշեցնենք, որ բանաձեւում առաջ էր քաշված «ԱՀ» մի երկրի տարածքների բռնագրավման մասին խնդիրը մյուս պետության կողմից, ինչպես նաեւ նշված էր ԼՂՀ հարցում ՄԱԿ ԱԽ բանաձեւը հետեւելու անհրաժեշտությունը»,- հայտնել է փորձագետը: Նման փաստաթղթի ընդունումը պայմանավորված էր երեք գործոնով. առաջին գործոնն ադրբեջանական լոբբի ազդեցությունն էր, որն ուղղված է Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունների գնահատման մեղմացմանն ու լեգիտիմացմանը: Մյուս գործոնը հավասարակշռման քաղաքականությունն է. մի կողմից ընտրությունների խիստ գնահատական, մյուս կողմից Ղարաբաղի հարցում հավասարակշռության պահպանում: Երրորդ գործոնը սեպտեմբերի 3-ից հետո դասավորված իրավիճակն է եվրոպական կառույցների հետ:
«Չունենալով իրավական ուժ՝ նման փաստաթղթերը, այնուամենայնիվ, ստեղծում էն որոշակի քաղաքական ֆոն: Մենք թերագնահատեցինք սեպտեմբերի 3-ին հաջորդող իրադարձությունները: Անհրաժեշտ էր ծավալուն աշխատանք տանել եվրոպական կառույցների, առանձին երկրների խորհրդարանների ու եվրոպական հասարակության հետ, որպեսզի հնարավոր լիներ բացատրել իրավիճակն ու ընդհանուր հայտարարի գալ»,- ընդգծել է փորձագետն ու հավելել, որ անհրաժեշտ է արդյունավոտ օգտագործել գոյություն ունեցող գործիքները անմիջապես սեպտեմբերի 3-ից հետո:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններից հետո Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Հայաստանի մտադրության մասին անդամակցելու Մաքսային Միությանը:

Армения недооценила ситуацию, создавшуюся после 3 сентября. Необходимо было осуществить большую работу с европейскими структурами и обществом для того, чтобы объяснить ситуацию и прийти к общему восприятию. Об этом на пресс-конференции 26 октября заявил председатель общественной организации «Европейская интеграция», эксперт Карен Бекарян.
По его словам, в последнее время происходят довольно активные события в двух направлениях: речь идет о Европе, в лице ряда европейских структур, и в интеграционных процессах в рамках СНГ.
«Из документов, принятых в Европе, можно выделить два направления: первое – это известная резолюция Европарламента, которая стала поводом для обсуждения особенно в связи с Нагорным Карабахом, а второе направление связано с саммитом «Восточного партнерства» Евросоюза в Вильнюсе», - отметил Карен Бекарян.
По словам эксперта, резолюция Европарламента вызвала в Армении довольно резкую реакцию. «Напомню, что в резолюции была выдвинута проблема оккупации территории одной страны «ВП» со стороны другой, а также была отмечена необходимость соблюдения резолюций Совета безопасности ООН по поводу НКР», - сказал эксперт. Принятие подобного документа, по убеждению Карена Бекаряна, было результатом 3 факторов: первый фактор – это влияние азербайджанского лобби или так называемой «икорной дипломатии», преимущественно направленной на легитимизацию и смягчение оценок по поводу президентских выборов Азербайджана; второй фактор – политика сбалансирования, применяемая разными европейскими структурами: с одной стороны, довольно строгие оценки в связи с президентскими выборами, с другой – обеспечение определенного баланса по поводу вопроса Карабаха; и третий фактор – сложившаяся ситуация после 3 сентября и ее непонимание некоторыми европейскими структурами.
«Не имея правовой силы, подобные документы тем не менее создают определенный политический фон. Мы недооценили ситуацию после 3 сентября. Следовало осуществить большую работу с европейскими структурами, парламентами отдельных стран и европейским обществом в целом для того, чтобы объяснить ситуацию и прийти к общему восприятию вещей», - подчеркнул эксперт, добавив, что необходимо было эффективно использовать все существующие инструменты сразу после 3 сентября.
Напомним, что 3 сентября в Москве по итогам переговоров с президентом России Владимиром Путиным президент Армении Серж Саргсян заявил о намерении Армении вступить в Таможенный союз.