Վրաստանի նախագահի պաշտոնը լքող Միխայիլ Սահակաշվիլին նոյեմբերի 6-ին կոչ է արել բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են Վրաստանի քաղաքացիություն ստանալ, շտապել դիմումներ ներկայացնել իր վարչակազմին:
Նոյեմբերի 4-ին նախագահական վարչակազմի ղեկավար Անդրո Բարնովը հայտարարել է, որ քաղաքացիություն ստանալ ցանկացողներից շատերը արդարադատության նախարարության կողմից մերժվել էն: Այդ առթիվ Սահակաշվիլին խոստացել է վրացական քաղաքացիություն շնորհել  բոլոր ցանկացողներին հեշտացված կարգով:
«Առայժմ նախագահական վարչակազմը պատկանում է այս նախագահին, մենք պատրաստ են քաղաքացիություն տրամադրել բոլոր նրանց, ովքեր իսկապես դրա կարիքն ունեն: Մենք շտապում ենք, մենք աշխատակիցներն աշխատում են օրը 24 ժամ, որպեսզի հասցնեն ամեն բան անել»,- հայտարարել է Սահակաշվիլին:
Նրա խոսքով՝ Վրաստանի իշխանությունները պետք է առավելագույնս նպաստեն, որպեսզի Վրաստանի քաղաքացիություն ստանան հնարավորինս շատ մարդիկ: «Հենց դրանից է կախված, կլինի Վրաստանի բնակչությունը երեք, հինգ կամ յոթ միլիոն: Յոթ միլիոնը նույնպես իրական թիվ է, եթե հաշվի առնենք, թե մեր հայրենակիցներից որքան մարդիկ են բնակվում արտասահմանում»,- նշել է Սահակաշվիլին:
Վրաստանի քաղաքացիություն ստանալ ցանկացողները կարող են դիմել նախագահի վարչակազմ աշխատանքային օրերին, Թբիլիսիի ժամանակով ժամը 10:00-18:00-ին, հաղորդում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
Սահակաշվիլին լիազորությունները վայր կդնի երկրի նոր նախագահ՝ «Վրացական երազանքի» ներկայացուցիչ Գեորգի Մարգվելաշվիլիի երդմնակալությունից հետո, որը կկայանա նոյեմբերի 17-ին:

Покидающий пост президента Грузии Михаил Саакашвили 6 ноября призвал всех желающих получить грузинское гражданство поспешить с подачей документов в его администрацию.
4 ноября глава президентской администрации Андро Барнов заявил, что многие из тех, кто хотел стать гражданином Грузии, получили отказ от министерства юстиции. В связи с этим Саакашвили пообещал присвоить грузинское гражданство в упрощенном порядке всем желающим.
«Пока эта президентская администрация является администрацией этого президента, мы готовы дать гражданство всем тем, кому это действительно полагается. Мы спешим, наши сотрудники работают в 24-часовом режиме, чтобы успеть все сделать», - заявил Саакашвили.
По его словам, власти Грузии должны максимально способствовать тому, чтобы грузинское гражданство получили как можно больше людей. «Именно от этого зависит, будет ли Грузия с населением в три миллиона, пять миллионов или семь миллионов. Семь миллионов тоже реальная цифра, если учесть, сколько наших соотечественников проживает за рубежом»,  - отметил Саакашвили.
Все желающие получить гражданство Грузии могут обращаться в администрацию президента в рабочие дни с 10.00 до 18.00 по тбилисскому времени, сообщает «Новости-Грузия».
Полномочия Саакашвили истекают после инаугурации будущего президента страны - представителя «Грузинской мечты» Георгия Маргвелашвили, которая состоится 17 ноября.