Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ ընդունել է ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի անդամ, ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Նիկոլայ Ռիժկովին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստանում է գտնվում միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հերթական՝ 23-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ:
Նախագահը բարձր է գնահատել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը՝ նշելով, որ տարիներ ի վեր հանձնաժողովի իրականացրած աշխատանքի շնորհիվ են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ձեւավորվել կայուն եւ դինամիկ զարգացող հարաբերություններ: Սերժ Սարգսյանն այդ ամենում մեծապես կարեւորել է հանձնաժողովի համանախագահ, հայ ժողովրդի վաղեմի բարեկամ Նիկոլայ Ռիժկովի անձնական ներդրումը: Նշելով, որ Նիկոլայ Ռիժկովը եւ նրա գլխավորած հանձնաժողովի անդամներն իրենց շահագրգիռ եւ ակտիվ աշխատանքի արդյունքում լիովին տիրապետում են հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգին, Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել այդ օրակարգի հարցերի լուծման գործում մինչ այժմ նրանց ցուցաբերած աջակցության համար: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ այսուհետ եւս նույնպիսի ակտիվությամբ հանձնաժողովը կշարունակի գործունեությունը՝ նկատի առնելով, որ Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու մասին որոշումից հետո հատկապես օրենսդրական դաշտում զգալի աշխատանք կա իրականացնելու:
Հանդիպման ժամանակ Նիկոլայ Ռիժկովը ներկայացրել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երեւանյան նիստի արդյունքները, արդիական եւ կարեւոր համարելով օրակարգի շրջանակներում քննարկված հարցերը, որոնք առավելապես վերաբերել են ՀՀ եւ ՌԴ միջեւ տրանսպորտային հաղորդակցության բարելավման խնդիրներին: Նա գոհունակությամբ է խոսել հանձնաժողովի շրջանակներում հայ գործընկերների հետ արդեն 16-ամյա համագործակցության մասին եւ շնորհակալություն հայտնել Հանրապետության նախագահին՝ միջպետական հարաբերություններում խորհրդարանականների աշխատանքը մեծապես կարեւորելու եւ խրախուսելու համար:

Президент Армении Серж Саргсян провел 6 ноября встречу  с членом СФ ФС РФ, сопредседателем армяно-российской комиссии по межпарламентскому сотрудничеству Николаем Рыжковым и членами возглавляемой им делегации. Делегация прибыла в Ереван   для участия в очередном, 23-м заседании комиссии.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, президент высоко оценил деятельность комиссии, отметив, что благодаря многолетней работе комиссии между парламентариями двух стран сформировались стабильные и динамичные отношения.  Серж Саргсян отметил личный вклад сопредседателя комиссии, старинного друга армянского народа Николая Рыжкова. Подчеркнув, что Николай Рыжков и члены комиссии полностью владеют повесткой армяно-российских отношений, президент поблагодарил их за содействие в решении вопросов и выразил надежду на то, что комиссия и впредь продолжит активную деятельность, имея в виду, что после того, как Армения приняла решение о вступлении в Таможенный союз, предстоит существенная работа в законодательном поле.
В ходе встречи Николай Рыжков представил итоги ереванского заседания комиссии, отметив важность включенных в повестку вопросов, большая часть которых касалась улучшения  транспортных коммуникаций между Арменией и РФ. Он с удовлетворением констатировал активное сотрудничество с армянскими коллегами в течение вот уже 16 лет и поблагодарил президента за внимание и поощрение работы комиссии.