Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ ապրիլի 6-ին ընդունել է Հաագայի միջազգային քրեական դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո-Օկամպոյին: Նա մեր երկիր է ժամանել` մասնակցելու մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի 37-րդ համաժողովի աշխատանքներին:
Հայաստանի նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ, ողջունելով հյուրին, նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Մեզ համար շատ կարեւոր է մարդու իրավունքների պաշտպանության, մարդկության դեմ կատարված հանցագործությունների դատապարտման գործում մեծ մասնակցություն եւ հարուստ փորձ ունեցող մարդկանց ներկայությունը մեր երկրում»,- եւ հավելել. «հատկապես, որ վերջին շրջանում շատ է խոսվում մարդկության դեմ գործված ամենադաժան ոճիրներից մեկի` Հայոց ցեղասպանության մասին»:
Դատախազ Լուիս Մորենո-Օկամպոն նշել է, որ իրենց գործունեությունն ուղղված է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, եւ առաջնային նպատակներից մեկն էլ հենց հետագա ցեղասպանությունների կանխարգելումն է:
Հանրապետության նախագահը եւ Հաագայի միջազգային քրեական դատարանի գլխավոր դատախազը քննարկել են համագործակցության հնարավորությունները, թե ինչպես դատարանը կարող է օգնել Հայաստանին՝ ավելի պաշտպանված լինելու:

April 6, RA President Serzh Sargsyan received Prosecutor of International Criminal Court (ICC) Luis Moreno-Ocampo, who arrived in Armenia for the 37th Congress of International Federation of Human Rights.
Welcoming the high-ranking guest, Sargsyan said: “In terms of human rights protection and condemnation of crimes against humanity the visit and assistance of experienced people is very critical for Armenia, particularly the issue of Armenian Genocide – one of the most brutal crimes committed against humanity recently much spoken about,” RA Presidential Press Service informed NEWS.am.
Moreno-Ocampo outlined that their activities aim at the protection of human rights and one of its paramount objectives is prevention genocides in the future.
The officials discussed the possibilities of mutual cooperation, stressing ICC assistance to Armenia for being more secure.