Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Թուրքիայի խորհրդարանում հայտարարել է, թե Հայաստանի հետ խնդիրները հնարավոր չէ լուծել փակ դռների հետեւից իրար դեմ քարոզչություն անելով:
Թուրքական Haberx կայքի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Թուրքիայի խորհրդարանում պատասխանել է Երեւան կատարած այցի ժամանակ 1915-ի վերաբերյալ իր հայտարարությունները քննադատած ընդդիմադիր պատգամավորներին:
«Այո, ես օգտագործում եմ արդար հիշողություն արտահայտությունը: Ես նաեւ որպես գիտնական հավատում եմ, որ պատմությունը միայն արդար հիշողությունում կարելի է կառուցել: Փակ դռների հետեւից մեկս մյուսի դեմ քարոզչություն անելով՝ հարցերը չենք կարող լուծել: Արդեն սովորական դարձած մեր անգիրները շարունակելով էլ չենք կարող լուծել:
Թուրքիան Ադրբեջան-Հայաստան հարաբերություններն ու Կովկասում իրավիճակն ընդունում է 3 կետով.
1.Թուրքիան եւ Հայաստանը որպես 2 հարեւաններ մեկը մյուսի հանդեպ հարգանք ունենալով ապրեն կողք-կողքի:
2.Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտությունը լուծվի եւ Ադրբեջանից «զավթված հողերը » ազատագրվեն
3.Թուրքերն ու հայերն աշխարհի որ մասում էլ լինեն, 900 տարի միասին ապրած 2 ժողովուրդ, պետք է վերակենդանացնեն ոչ թե 15 կամ 20 տարվա խնդիրները, այլ 900 տարվա համատեղ հիշողությունները եւ ապրեն իրար բարեկամ ժողովուրդներ:
Ես հիմա հիշատակում եմ ձեր հանգուցյալ առաջնորդին (Ալփարսլան Թյուրքեշ-Ազգայնական շարժում կուսակցության հիմնադիր եւ լեգենդար առաջնորդ-խմբ): Երբ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը միմյանց դեմ պատերազմում էին, Թյուրքեշը Փարիզում հանդիպեց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ: Եթե դա հանցանք չէր, որը ես համարում եմ, որ հանցանք չէր, այլ ճիշտ քայլ էր, այդ դեպքում իմ Հայաստան այցն էլ հանցանք չէ: Հայաստանի եւ հայերի հետ համատեղ արդար հիշողության շրջանակում մեր հանդիպումը հանցանք չէ, անհրաժեշտ բան էր»,-ասել է Դավութօղլուն:

Министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу заявил в парламенте Турции, что проблемы с Арменией невозможно решить путем пропаганды друг против друга за закрытыми дверями.
Как сообщает турецкий Haberx, глава МИД Турции в парламенте ответил оппозиционным депутатам, критикующим сделанные им во время визита в Ереван заявления, касательно 1915 года.
«Да, я использую выражение справедливая память. Я, как научный работник, также верю, что историю можно построить в справедливой памяти. Проводя пропаганду друг против друга за закрытыми дверями, мы не сможем решить вопросы. Продолжая уже ставшие повседневными наши слова наизусть, мы тоже не сможем решить их.
Турция принимает отношения Азербайджан – Армения и ситуацию на Кавказе по трем пунктам:
1. Турция и Армения, как соседи, должны жить, уважая друг друга
2. Должен быть решен конфликт между Азербайджаном и Арменией, и Армения должна вернуть «оккупированные» территории
3. Турки и армяне, оставаясь народам, прожившими вместе на протяжении 900 лет, должны жить как дружественные народы.
Я сейчас упоминаю вашего покойного лидера (Альп Арслан Тюркеш).  Когда Азербайджан и Армения воевали, Тюркеш встретился с президентом Армении Левоном Тер-Петросяном в Париже. Если это не было преступлением, а я считаю, что это был правильный шаг, то и мой визит в Армению не был преступлением. Наша встреча  в рамках справедливой памяти совместно с Арменией и армянами не преступление, а необходимость»,- отметил Давудоглу.
Напомним, что перед приездом в Ереван 12 декабря для участия в заседании Совета Организации черноморского экономического сотрудничества, во время беседы с сопровождавшими его журналистами Давудоглу заявил, что они никогда не поощряли «выселение армян 1915 года» и что они признают этот шаг бесчеловечным.