Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Թուրքիայի խորհրդարանում հայտարարել է, թե Հայաստանի հետ խնդիրները հնարավոր չէ լուծել փակ դռների հետեւից իրար դեմ քարոզչություն անելով:
Թուրքական Haberx կայքի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն Թուրքիայի խորհրդարանում պատասխանել է Երեւան կատարած այցի ժամանակ 1915-ի վերաբերյալ իր հայտարարությունները քննադատած ընդդիմադիր պատգամավորներին:
«Այո, ես օգտագործում եմ արդար հիշողություն արտահայտությունը: Ես նաեւ որպես գիտնական հավատում եմ, որ պատմությունը միայն արդար հիշողությունում կարելի է կառուցել: Փակ դռների հետեւից մեկս մյուսի դեմ քարոզչություն անելով՝ հարցերը չենք կարող լուծել: Արդեն սովորական դարձած մեր անգիրները շարունակելով էլ չենք կարող լուծել:
Թուրքիան Ադրբեջան-Հայաստան հարաբերություններն ու Կովկասում իրավիճակն ընդունում է 3 կետով.
1.Թուրքիան եւ Հայաստանը որպես 2 հարեւաններ մեկը մյուսի հանդեպ հարգանք ունենալով ապրեն կողք-կողքի:
2.Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտությունը լուծվի եւ Ադրբեջանից «զավթված հողերը » ազատագրվեն
3.Թուրքերն ու հայերն աշխարհի որ մասում էլ լինեն, 900 տարի միասին ապրած 2 ժողովուրդ, պետք է վերակենդանացնեն ոչ թե 15 կամ 20 տարվա խնդիրները, այլ 900 տարվա համատեղ հիշողությունները եւ ապրեն իրար բարեկամ ժողովուրդներ:
Ես հիմա հիշատակում եմ ձեր հանգուցյալ առաջնորդին (Ալփարսլան Թյուրքեշ-Ազգայնական շարժում կուսակցության հիմնադիր եւ լեգենդար առաջնորդ-խմբ): Երբ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը միմյանց դեմ պատերազմում էին, Թյուրքեշը Փարիզում հանդիպեց Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի հետ: Եթե դա հանցանք չէր, որը ես համարում եմ, որ հանցանք չէր, այլ ճիշտ քայլ էր, այդ դեպքում իմ Հայաստան այցն էլ հանցանք չէ: Հայաստանի եւ հայերի հետ համատեղ արդար հիշողության շրջանակում մեր հանդիպումը հանցանք չէ, անհրաժեշտ բան էր»,-ասել է Դավութօղլուն:

Turkish FM Ahmet Davutoglu stated at his parliament that the problems with Armenia cannot be solved by making propaganda against one another behind closed doors.
At the Turkish parliament, Davutoglu responded to the opposition MPs that criticized him for his statements made during his recent trip to Armenia and with respect to the events that occurred in 1915, reports.  Haberx website of Turkey.
“I, also as a scholar, believe that history can be built solely within a fair recollection. We cannot solve [the problems] by continuing to recite by heart what has become routine.
“Turkey accepts the Azerbaijan-Armenia relations and the situation in the Caucasus in three points:
“1) Turkey and Armenia, as two neighbors, shall live side-by-side and respect one another.
“2) The conflict between Azerbaijan and Armenia shall be settled and Azerbaijan’ occupied territories shall be liberated.
“3) The Turks and the Armenians, two people that have lived together for 900 years, shall revive the 900 years of shared recollections and live as nations that are friendly to each other.
“Our meeting [in Armenia] along the lines of a shared fair recollection with Armenia and the Armenians is not a crime; it was something that was needed,” Davutoglu said, in particular.