Գերմանիայի պաշտպանության նախարար է նշանակվել Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը: Նա երկրի պատմության մեջ պաշտպանության առաջին կին նախարարն է:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը նախկինում զբաղեցնում էր աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնը: Նոր նախարարը 55 տարեկան է, մասնագիտությամբ՝ բժիշկ, բժշկական գիտությունների թեկնածու եւ հանրային առողջապահության ոլորտի մագիստրոս: Գիտի անգլերեն եւ ֆրանսերեն, ունի 13 -25 տարեկան յոթ երեխա:
Նրա ամուսինը՝ Հեյկո ֆոն դեր Լյայենը, բժշկության պրոֆեսոր է եւ բիզնեսի զարգացման ընկերության տնօրեն:
Նրանք երկուսն էլ հայտնի ընտանիքներից են:
Նախարարի հայրը՝ Էռնստ Ալբրեխտը, հայտնի քաղաքական գործիչ է եւ Ներքին Սաքսոնիայի նախկին վարչապետը: Մի ժամանակ նա գլխավորում էր Եվրահանձնաժողովը: Նրանց նախնին՝բարոն Լյուդվիգ Կնոպան Բրեմենում բամբակի առեւտրով էր զբաղվում եւ համարվում էր XIX դարի ամենահարուստ վաճառականներից:
Լյայենների ընտանիքը եւս բավական հին եւ հայտնի է, նրանցից են սերել անգամ Հռոմեական կայսրության որոշ կուրֆյուստներ:
Որոշ քաղաքագետների կարծիքով Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի նոր պաշտոնը նրա համար դեպի կանցլերի աթոռ տանող սանդուղք կդառնա:

Урсула фон дер Ляйен возглавила министерство обороны ФРГ. Она стала первой в истории страны женщиной, занявшей это министерское кресло.
Урсула фон дер Ляйен, в прошлом министр труда и социального обеспечения Германии, была назначена на пост министра обороны в результате распределения портфелей между партиями СДПГ и блоком «Христинско-демократический союз».
В результате новой коалиции, партнеры начали по-новому делить портфели.
Новому министру 55 лет. По образованию она – врач, доктор медицинских наук и магистр в области общественного здравоохранения. Владеет французским и английским языками. Урсула фон дер Ляйен – мать семерых детей, возраст которых от 13 до 25 лет.
Ее супруг Хейко фон дер Лайен – профессор медицины и директор компании по развитию бизнеса.
Отмечается, что оба супруга являются представителями знатных семейств.
Отец министра - Эрнст Альбрехт, видный политик ХДС и бывший премьер-министр Нижней Саксонии. Одно время он возглавлял Еврокомиссию. Их предок, барон Людвиг Кнопа – торговал хлопком в городе Бремен и считался одним из самых успешных предпринимателей XIX века.
Семейство же Лайенов довольно древнее и знатное, из которого происходило даже несколько курфюрстов Священной Римской империи.
По мнению многих политологов, новая должность Урсулы фон дер Лайен станет для нее ступенькой к креслу канцлера.