2013 թվականը նշանավորվեց ֆրանս-հայկական բարեկամության եւ բոլոր ասպարեզներում մեր համագործակցության խորացմամբ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն՝ գնահատելով 2013-ին երկկողմ հարաբերություններում ձեռքբերումները:
Նրա խոսքով՝ բավական է միայն հիշատակել անցնող տարվա հոկտեմբերի 1-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի Փարիզ կատարած այցը, մի քանի օր անց, Վալանսում երկու երկրների ավելի քան 50 ՏԻՄ ներկայացուցիչների համախմբած ֆրանս-հայկական ապակենտրոնացված համագործակցության 2-րդ համաժողովը, Մարսելի սենատոր-քաղաքապետի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության եւ Սպիտակի երկրաշարժի 25-րդ տարելիցի առիթով Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի բարեկամության պատգամավորական խմբի այցերը:
«Տնտեսական առումով, մենք կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդերի կառավարման Crédit agricole եւ Société général e ֆրանսիական բանկերի ընդհանուր մասնաճյուղ AMUNDI-ի Հայաստան գալու նախաշեմին ենք: Ինչ վերաբերում է Carrefour-ին, ապա տարվում են աշխատանքներ արդեն 2014-ին գործունեություն ծավալելու ուղղությամբ»,-նշել է դեսպանը:
Նա նաեւ նշել է, որ Զարգացման ֆրանսիական գործակալության եւ Ազգային հիփոթեքային ընկերության (Երեւան) միջեւ դեկտեմբերի 17-ին Փարիզում ստորագրված 10 միլիոն եվրոյի վարկային պայմանագիրն էլ ավելի կխթանի երկու երկրների տնտեսական համագործակցությունը:
«Վերջապես, Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդի՝ 2014-ին նախատեսված Հայաստան պետական այցի մասին օրերս արած հայտարարությունը պսակեց անցնող 2013 թվականը եւ նոր հեռանկարներ բացեց երկխոսության համար»,-ընդգծել է Ռենոն:

YEREVAN. – The passing year was marked by deepening of Armenia-France friendly relations and cooperation in various fields, French Ambassador to Armenia Henri Reynaud told Armenian News-NEWS.am.
Commenting on the achievements of 2013, Ambassador mentioned the visit of President Serzh Sargsyan to France that was followed by conference of the Armenian-French Decentralized Cooperation in Valence as well as the visit of the delegation headed by Marseille Senator and the visit of the member of Armenian-French parliamentary friendship group to Gyumri on the occasion of the 25th anniversary of Spitak earthquake.
In economic terms, we are on the threshold of Amundi investment fund’s entering the Armenian market. He recalled that Amundi is a branch of Credit Agricole and Societe Generale.
“As regards Carrefour, at the moment the work on implementation of activities in 2014 is underway,” he said.
The Ambassador added that the loan agreement amounting to 10 million euros that was signed by the French Development Agency and the National Mortgage Company will contribute to the development of economic cooperation between the countries.
“And, of course, the recent reports on the planned visit of the French President Francois Hollande to Armenia are crowning 2013 and opening new prospects for dialogue,” Henri Reynaud concluded.