Զրույցը կրում էր գործնական ու կառուցողական բնույթ…
Հեռախոսային զրույցի ընթացքում Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի նախագահները քննարկել են Սիրիայի առնչությամբ Մոնտրեում հունվարի 22-ին մեկնարկող միջազգային կոնֆերանսի հետ կապված հարցեր: Զրույցը տեղի է ունեցել ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքը, վկայակոչելով Կրեմլի մամուլի ծառայությանը, բացի այդ, զրույցի ընթացքում Վլադիմիր Պուտինն ու Բարաք Օբաման անդրադարձել են մի շարք արդիական հարցերի՝ այդ թվում իրանական միջուկային խնդրի շուրջ 2013թ.-ի նոյեբերին ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացումը
Փոխանակվել են կարծիքներ ռուս-ամերիկյան հարաբերությունների հետագա զարգացման վերաբերյալ՝ շեշտը դնելով առեւտրա-տնտեսական բանագավառում համագործակցության վրա: Զրույցը կրում էր գործնական ու կառուցողական բնույթ, նշել են Կրեմլի մամուլի ծառայությունում:

Президенты России и США Владимир Путин и Барак Обама провели телефонный разговор. Стороны обсудили вопросы, касающиеся международной конференции по Сирии, которая открывается 22 января в Монтре. Разговор состоялся по инициативе американской стороны.
Согласно информации пресс-службы Кремля, в ходе беседы Владимир Путин и Барак Обама затронули целый ряд других актуальных вопросов, включая реализацию достигнутых в ноябре 2013 года договоренностей по урегулированию иранской ядерной проблемы.
Проведен обмен мнениями по дальнейшему развитию российско-американских отношений с акцентом на сотрудничество в торгово-экономической сфере. Разговор носил деловой и конструктивный характер, отмечает пресс-служба Кремля.