Հայ-ադրբեջանական սահմանին գտնվող գյուղերում այժմ իրավիճակը հանգիստ է, գիշերվա կրակոցների հետեւանքով նյութական վնասներն էլ չնչին են: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում վստահեցրին գյուղապետերը:
Չինարի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց հետեւյալը. «Խաղաղություն է, արեւ, նորմալ, իրիկվա բաների վրա խնդում ենք, ամեն ինչ նորմալ է, սովորական կրակոցներ էին, բայց մեր բանակը կանգնած է, սահմաններն էլ ամուր են»: Նա շեշտեց, որ մարդկային կորուստ չունեն, ընդամենը թեթեւ նյութական վնասներ կան, որոնք միշտ էլ լինում են:
Մովսեսի գյուղապետ Արարատ Ավալյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասաց, որ արդեն առավոտ վաղ շրջել է գյուղում, չնչին նյութական վնասներ կան, բայց  կյանքը իր բնականոն հունի մեջ է:
Իսկ Ներքին Կարմիրաղբյուրի գյուղապետ Մանվել Կամենդատյանն էլ տեղեկացրեց, որ կրակոցները հնչել են մինչեւ 04.00-ն, դրանից հետո եւ այժմ վիճակը հանգիստ է, դպրոցը, մանկապարտեզը աշխատում են: «Տանիքներ, պատեր են վնասվել, բայց դրանք բոլոր կրակոցների ժամանակ էլ լինում են»,-ասաց Մանվել Կամենդատյանը:
Նշենք, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին, Տավուշի մարզի հայկական գյուղերի ուղղությամբ, երեկ՝ հունվարի 23-ի, գիշերը պարբերաբար կրակել են, հակառակորդը մոտ 200 անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը: Թշնամին կրակել էր Տավուշի մարզի սահմանամերձ մի շարք գյուղերի՝ Ներքին Կարմիրաղբյուրի, Այգեպարի, Մովսեսի եւ Չինարիի վրա։ Կրակոցների հետեւանքով Այգեպարում վիրավորվել է 16-ամյա աղջիկ՝ Լիանա անունով, ում ոտքից գնդակն արդեն հանել են, նրա վիճակը լավ է:

В настоящее время ситуация в селах на армяно-азербайджанской границе спокойная, материальный ущерб вследствие ночных выстрелов минимальный. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил ряд глав сельских администраций.
Глава сельской администрации Чинари Самвел Сагоян, в частности, сказал: «Мир, солнце, все нормально, вчера были обычные выстрелы, но наша армия стоит, а границы крепкие». Он подчеркнул, что человеческих жертв нет, нанесен лишь легкий материальный ущерб, а это стало обычным явлением.
Руководитель села Мовсес Арарат Авалян, в свою очередь, отметил, что рано утром провел осмотр, нанесен минимальный материальный ущерб, но жизнь продолжается своим естественным ходом.
А глава сельской администрации Неркин Кармирахбюр Манвел Камендатян сообщил, что выстрелы звучали до 04:00, после этого и сейчас ситуация спокойная, школа и детский сад работают. «Были повреждены крыши, стены, но это происходит во время всех обстрелов», - заметил он.
Отметим, что на армяно-азербайджанской границе в последние дни усилились обстрелы со стороны противника. Наиболее напряженная ситуация сложилась в приграничных селах Тавушской области.