Հրանտ Դինքի ընտանիքի փաստաբանները դատական հայց են ներկայացրել Ստամբուլի փոխնահանգապետ Մուսթաֆա Գյուրանի դեմ, ով հրաժարվել է փաստաբաններին ներկայացնել վարչապետի տեսչական հանձնաժողովի կողմից Հրանտ Դինքի սպանության հետ կապված ուսումնասիրությունների պատճեները:
Թուրքական Bianet-ի փոխանցմամբ` մայիսի 5-ին Հրանտ Դինքի սպանության ուսումնասիրման հանձնաժողովի կողմից կազմակերպվել է հանդիպում լրագրողների հետ, որի ժամանակ ներկայացվել են դատական գործընթացի վերջին զարգացումները:
Դինքի այրին` Ռաքել Դինքը, հայտնել է, որ դեռեւս 2007-ի ապրիլի 25-ին Թուրքիայի վարչապետը հատուկ տեսչական խմբին հրահանգել էր ուսումնասիրել սպանության հետաքննության հետ կապված թերի կողմերը:
Այնուհետ փաստաբանները հայտնեցին, որ Ստամբուլի փոխնահանգապետը մերժել է վարչապետի տեսչական խմբի կողմից 2008-ի հոկտեմբերի 10-ին ավարտած զեկույցի պատճեն տրամադրել իրենց:
Դինքի ընտանիքի փաստաբան Ֆեթիյե Չեթինը տեղեկացրել է, որ Եվրոպայի մարդու իրավունքների դատարանում Հրանտ Դինքի սպանության հետ կապված նոր զարգացումների եւ ապացույցների հետ մեկտեղ կրկին կուսումնասիրվի թուրքական դատարանի որոշումը, որով չի թույլատրվել, որ որպես վկա հանդես գա Ստամբուլի հետախուզության վարչության պետ Սաբըր Ուզունը եւ չի թույլատրվել հետաքննություն սկսել Ստամբուլի նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերրահի եւ հետախուզության փոխտնօրեն Բյուլենթ Քյոքսալի դեմ:
Նշենք, որ Հրանտ Դինքի սպանության հետ կապված հերթական դատավարությունը տեղի կունենա մայիսի 10-ին: Նույն օրը ժամը 10.00-ին «Հրանտի ընկերները» Ստամբուլի Բեշիքթաշի հրապարակում կրկին կհավաքվեն «Հրանտի համար, արդարության համար» կարգախոսով:

Адвокаты семьи Гранта Динка предъявили судебный иск против вице-губернатора Стамбула Мустафы Гюрана, который отказался предоставить адвокатам копии исследований инспекционной комиссии премьер-министра в связи с убийством журналиста.
Как передает турецкий сайт Bianet, 5 мая комиссия по расследованию убийства Гранта Динка организовала встречу с журналистами, в ходе которой был представлен ход судебного процесса.
Вдова Динка Ракель Динк еще 25 апреля 2007 года сообщила, что премьер-министр Турции дал распоряжение специальной инспекционной группе изучить недостатки расследования убийства.
Затем адвокаты заявили, что вице-губернатор Стамбула отказался предоставить им копию доклада, завершенного инспекционной группой премьера 10 октября 2008 года.
Адвокат семьи Динк Фетхие Четин сообщила, что в Европейском суде по правам человека, наряду с последними событиями и доказательствами в связи с убийством Гранта Динка, вновь будет изучено решение турецкого суда, по которому не было разрешено, чтобы начальник розыскного управления Стамбула Сабыр Узун выступал в качестве свидетеля, также не было разрешено начать расследование против бывшего начальника полиции Стамбула и замдиректора розыска Бюлента Кёксала.
Отметим, что очередное судебное заседание по делу убийства Гранта Динка состоится 10 мая. В тот же день, в 10:00, на площади Бешикташа в Стамбуле вновь соберутся «друзья Гранта» с лозунгами «За Гранта, за справедливость».