Ռուսական խորհրդարանական կուսակցություններից մեկի խորհուրդը Ռուսաստանում արտասովոր անունների օգտագործումը արգելող օրինագիծ է մշակում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ մեջբերելով օրինագծի նախաձեռնողներից Վիկտորիա Պաշկովային:
«ՔԱԿԳ-ի մարմինները իրավունք չունեն մերժել երեխայի անվան գրանցումը դրա ոչ բարեհնչյուն, վիրավորական, ոչ մշակութային, անարտահայտիչ լինելու պատճառով: Ճիշտ նույն կերպ ՔԱԿԳ-ի աշխատակիցները չեն կարող որեւէ կերպով ազդել ծնողների ընտրության վրա», - աղբյուրը մեջբերում է Պաշկովային:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ օրինագծի նախաձեռնողները ենթադրում են ՔԱԿՀ-ի մարմինների աշխատանքների համար միասնական անունների շարք մշակել:
Պաշկովան պատմել է, որ անունների հետ կապված ամենաաղմկահարույց դեպքը ԲՕՉ մՎՖց 260602 (Մարդու կենսաբանական օբյեկտ Վորոնինո-Ֆրոլովո ցեղից) անունով երեխայի գրանցումն էր: Փոքրիկ ԲՕՉ-ը առ այսօր ապրում է առանց փաստաթղթերի, քանի որ դատարանը սատարել է Մոսկվայի ՔԱԿԳ-ի մարմիններին:
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ Նոր-Զելանդիայում թույլատրելի անունների ցուցակի ստեղծման գաղափարը առաջացել է այն բանից հետո, երբ 2001թ.-ից ի վեր ծնողները 62 անգամ ցանկացել են իրենց երեխային անվանել Արդարադատություն, 31 անգամ՝ Թագավոր, վեց անգամ ՝ Լյուցիֆեր, երկու անգամ՝ Քրիստոս: Երկրում նաեւ կան Դաժանություն եւ № 16 ավտոբուսի կանգառ անունով երեխաներ:

Совет одной из российских парламентских партий работает над законопроектом, запрещающим использовать в России экзотические имена, сообщают РИА Новости, уцитируя одного из инициаторов законопроекта Викторию Пашкову.
«Органы ЗАГС не вправе отказывать в регистрации имени ребенка по причине его неблагозвучности, обидности, оскорбительности, некультурности, непроизносимости. Точно так же его сотрудники не могут каким-либо иным образом повлиять на выбор родителей», - цитирует источник Пашкову.
Как уточняет источник, инциаторы законопроекта предполагают разработать единый перечень имен для работы органов ЗАГС.
Пашкова рассказала, что самый громкий случай с именами – это история мальчика с именем БОЧ рВФ 260602 (Биологический объект человека рода Ворониных — Фроловых). Маленький БОЧ (так его называют) до сих пор живет без документов, так как суд встал на сторону органов ЗАГС Москвы.
В Новой Зеландии, напоминает агентство, идея создания списка разрешенных имен появилась после того, как с 2001 года родители 62 раза хотели назвать своего ребенка Правосудием и 31 раз Королем, шесть раз Люцифером, дважды Мессия и Христос, одиножды 4Real (Взаправду), несколько раз и вовсе обозначить имя ребенка знаком звездочка или период. В стране также нашлись дети с именами Жестокость и Автобусная остановка № 16.