Ամբողջ երկրում միասնական շտաբերի ձեւավորումը ավարտական փուլում է: Այս մասին նոյեմբերի 19-ին՝ եռյակի ներկայացուցիչների հերթական հանդիպման ավարտին, լրագրողներին հայտնել է ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լեւոն Զուրաբյանը:
Ըստ նրա՝ որոշվել է համաժողովրդական շարժման քաղաքական խորհուրդ ձեւավորել, որում ներկայացված կլինեն եռյակի քաղաքական ուժերը:
Ընդդիմադիրը նաեւ հայտնել է, որ մարզային միասնական շտաբերը համակարգող մարմիններ կստեղծվեն, նաեւ՝ կլինեն հանրահավաքներ, համագործակցություն կծավալվի արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի, ՀԿ-ների եւ սփյուռքի հետ, կձեւավորվի նաեւ քարոզչությամբ զբաղվող տեղեկատվական մարմին

YEREVAN. – The setting up of joint headquarters is in its final phase all through the country.
Opposition Armenian National Congress National Assembly (ANC NA) Faction Head Levon Zurabyan stated the aforementioned, and following Wednesday’s regular meeting of the three non-government NA factions (ANC, Prosperous Armenia, and Heritage).
According to Zurabyan, it also was decided to set up a nationwide movement political board, which will comprise the political forces of the abovementioned “parliamentary trio.”
The opposition MP added that organizations will be established to coordinate the joint regional headquarters, rallies will be staged, they will collaborate with the extra-parliamentary political forces, NGOs and the Armenian diaspora, and an information campaign organization will be established.