Սիրիայի Քոբանի քաղաքի բնակիչները իրենց տներն են վերադարձել այն բանից հետո, երբ քրդական ուժերը ճնշելե ն «Իսլամական պետության» գրոհայիններին քաղաքային թաղամասերի մեծ մասում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով քաղաքապետ Էնվեր Մուսլիմին:
«Քրդերի դեմոկրատական միության առաջխաղացման կապակցությամբ վերջին օրերին Քոբանի են վերադարձել շուրջ 20 հազար քաղաքացիներ: Նրանց անհրաժեշտ է դեղորայք, սննդամթերք, հագուստ: Մենք զբաղվում ենք դրանք ապահովելու հարցով», - Մուսլիմիի խոսքերն է մեջբերել գործակալությունը:
Ըստ քրդերի ղեկավարի՝ ներկայումս քաղաքի տարածքի 80%-ը քուրդ զինվորականների վերահսկողության տակ է, 20%-ը դեռ ԻՊ գրոհայինների ձեռքում է:

Жители сирийского города Кобани вернулись в свои дома после того, как курдские силы вытеснили боевиков Исламского государства (ИГ) из большинства городских районов, передают РИА Новости со ссылкой на главу горадминистрации Энвера Муслима.
«В связи с продвижением Курдского демократического союза (КДС) за последние дни в Кобани вернулись около 20 тысяч гражданских лиц. Им нужны лекарства, продукты питания, одежда. Мы занимаемся вопросом их обеспечения», - цитирует Муслима агентство.
По словам курдского руководителя, на сегодняшний день 80% территории города находится под контролем курдских военных, 20% - все еще в руках террористов ИГ.